nahoru

Evropská ostuda: Lidské zoo, kde byli černoši a indiáni chováni v klecích jako divoká zvěř

-red- 30. ledna 2022 • 17:00
Evropská ostuda: Lidské zoo, kde byli černoši a indiáni chováni v klecích jako divoká zvěř
foto: Flickr

Od doby, kdy se Evropané chodili dívat na černochy, ale i indiány nebo eskymáky zavřené v klecích, neuplynulo ještě ani sto let. Tzv. etnografické expozice byly na přelomu 19. a 20. století mezi lidmi velmi populární. Poslední lidské zoo byly v Evropě uzavřeny teprve v letech 1935 a 1936.

Již od 16. století, kdy začalo postupné objevování a mapování afrického kontinentu, byli společně s dosud neznámými druhy zvířat do Evropy přiváženi i první domorodí obyvatelé. O tři století později se první černoši začali objevovat v zoologických zahradách mezi exotickými druhy zvířat. Svoji africkou expozici měly nejen velká města koloniálních mocností, ale i například Moskva a Varšava.

V takzvaných „etnografických vesnicích“ bývaly umístěné celé rodiny. Jejich členové nosili své tradiční oblečení a vedli svůj tradiční životní styl – pracovali s pomocí primitivních nástrojů, pletli rohože, vařili na ohni. Afričané v klecích a výbězích se často stávali terčem posměchu, ale i útoků návštěvníků.

Jediná omluva pro Evropany může být skutečnost, že mnoho bělochů až do počátku 20. století opravdu nerozumělo rozdílu mezi černým mužem a lidoopem. Když se do africké části berlínské zoo přišel podívat sám Bismarck, tak u klece, ve které byl černoch a gorila, požádal, aby mu ukázali, kde je vlastně člověk.

Na snímky lidských zoo se podívejte do galerie:

-red-Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.