nahoru

Děti zavražděné nacisty: Jedinečné kolorované snímky, které mají připomenout oběti holocaustu

Tereza Stonišová8. června 2018 • 15:50
Děti zavražděné nacisty: Jedinečné kolorované snímky, které mají připomenout oběti holocaustu
foto: Marina Amaral / Archív památníku v Osvětimi

Je tomu už více než dva měsíce, kdy umělkyně a performerka Marina Amaralová představila své dílo v podobě kolorovaných snímků obětí holocaustu. Protože se setkala se širokou odezvou napříč veřejnosti, rozhodla se projekt rozšířit a snímky z Osvětimi koloruje dál.

Památník obětí holocaustu v Osvětimi má ve své sbírce přes 80 tisíc fotografií žen, mužů a dětí, kteří nacisté při příchodu do tábora vyfotografovali. Tyto snímky Amaralová koloruje. Jejím cílem je, aby se divákovi prostřednictvím těchto snímků holocaust přiblížil – jak ukázaly předchozí reakce na její práci, vidět oběti v barvách je vizuálně zcela jiný zážitek.

Witold Pilecki: Hrdina, který se nechal zavřít do Osvětimi, aby z ní utekl a ukázal…

Žena chce podle svých slov ukázat, že i v dnešní době je dobré si tyto události připomínat, aby už nemusely nikdy znovu proběhnout. Marině Amaralové trvalo kolorování měsíc a mezi snímky lze najít i jednu českou oběť nacismu – chlapce jménem Vincent Daniel. Ten byl zatčen v Praze a 29. dubna 1942 deportován do Osvětimi. Jeho osud zůstává stále neznámý – víme jen, že se pokusil o útěk, nikoliv však, zda úspěšně.

Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi

Osvětim I i Osvětim II-Březinka se staly za druhé světové války místem, v němž zahynul více než milion Židů. Polské město Osvětim však není a nebyl jen koncentrační tábor. Je to čtyřicetitisícová obec ležící v Malopolském vojvodství, o níž se první prameny zmiňují již na počátku 12. století. Nyní je však název Osvětim spjat především s nacistickým koncentračním táborem. Většina tábora zůstala zachována, místo nyní slouží jako muzeum.

Vzácné barevné snímky z prvních nacistických koncentračních táborů
„Ukradli mě ve třinácti. Porodila jsem v patnácti.“ Portréty kavkazských žen, jejichž…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,760
28,640
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější