Lídři evropských zemí vzkázali do Londýna, že dohodu o brexitu měnit EU nebude | Reflex.cz
nahoru

Lídři evropských zemí vzkázali do Londýna, že dohodu o brexitu měnit EU nebude

ČTK21. června 2019 • 14:20
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron - ilustrační snímek
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Jen stručně se dnes šéfové států a vlád 27 ostatních zemí Evropské unie na bruselském summitu věnovali problematice odchodu Británie z EU. Do Londýna, kde vrcholí zápas o vedení konzervativní strany a křeslo britského premiéra po končící Therese Mayové, opět vzkázali, že nehodlají znovu vyjednávat o již domluveném textu "rozvodové smlouvy". Dokument, který navzdory naléhání Mayové opakovaně neschválila britská Dolní sněmovna, upravuje okolnosti britského odchodu, nyní po odkladech předpokládanému ke konci října.

"Nebyla to velká součást našeho dnešního jednání, ale pochopitelně jsme dali jasně najevo, že si s nově vybraným britským ministerským předsedou přejeme velmi dobře spolupracovat. Ale také jsme opět zdůraznili, že dohoda o britském odchodu už byla dojednána," řekla novinářům německá kancléřka Angela Merkelová. Unie se podle ní chce ale vyhnout divokému brexitu, tedy brexitu bez dohody.

Britští konzervativci ve čtvrtek výběr nového šéfa vlády zúžili na souboj mezi někdejším ministrem zahraničí Borisem Johnsonem a nynějším šéfem britské diplomacie Jeremy Huntem. Konečné rozhodnutí bude mít asi 160.000 členů vládní strany: výsledky jejich korespondenčního hlasování mají být oznámeny v týdnu od 22. července.

Poslanci ve středu sejdou na schůzi k vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl dnes ještě stručnější. "Nic nového se nestalo. Jednomyslně jsme zopakovali, že nové vyjednávání dohody o vystoupení nebude," prohlásil. Právě o vyjednání lepší dohody s Bruselem ovšem opakovaně mluví horký favorit pro premiérskou funkci Johnson.

Šéf summitů EU Donald Tusk zdůraznil, že sedmadvacítka je připravena spolupracovat s každým novým šéfem britské vlády. "Chceme mít se Spojeným královstvím co nejtěsnější vztahy. Jsme otevřeni jednáním pokud jde o text deklarace o budoucnosti vzájemných vztahů mezi Británií a EU, pokud se bude pozice Spojeného království vyvíjet," řekl.

Prezidenti a premiéři byli dnes podle Tuska informováni o stavu příprav EU27 na situaci, kdy Británie z evropského bloku na konci října odejde bez toho, že by britský parlament text dohody o vystoupení potvrdil.

Děti zavražděné nacisty: Jedinečné kolorované snímky, které mají připomenout oběti …
Novotný: Hrozí války i útok na jaderné zařízení, Blízký východ je sud s prachem. Írán…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější