Mír na Korejském poloostrově podle Kima závisí na USA, s Putinem se mu jedná lépe než s Trumpem | Reflex.cz
nahoru

Mír na Korejském poloostrově podle Kima závisí na USA, s Putinem se mu jedná lépe než s Trumpem

ČTK26. dubna 2019 • 09:52
Kim Čong-un a Vladimir Putin
Kim Čong-un a Vladimir Putin
• foto: 
Reuters

Mír a bezpečnost na Korejském poloostrově budou zcela závislé na budoucím přístupu Spojených států. Během uplynulého setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to podle severokorejské oficiální agentury KCNA prohlásil severokorejský vůdce Kim Čong-un. Na únorovém setkání nejvyšších představitelů KLDR a Spojených států ve Vietnamu jednaly USA podle Kima ve špatné víře. Kim pozval do KLDR Putina, který pozvání přijal.

„Situace na Korejském poloostrově a v regionu je nyní nehybná a dosáhla kritického bodu, kdy by se mohla vrátit do svého původního stavu, protože Spojené státy zaujaly na nedávných rozhovorech na summitu mezi KLDR a USA jednostranný přístup ve špatné víře,“ cituje dnes KCNA Kima. Kimovy výroky jsou podle Reuters vnímány jako součást pokračujícího tlaku na USA, aby byly „pružnější“ v přijímání požadavků Pchjongjangu na uvolnění sankcí.

Nedávné druhé setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Hanoji skončilo bez výsledku předčasně. Kim naznačil, že počká do konce tohoto roku, zda Washington svůj postoj nezmění.

Fotograf vyvezl z KLDR snímky, po jejichž zveřejnění mu byl navždy zakázán vstup do země

Trump se snaží severokorejského diktátora přesvědčit k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí. Čtvrteční setkání s Putinem u Vladivostoku Kim označil podle KCNA za upřímné a přátelské. Rusko a KLDR se shodly na pozitivních opatřeních v několika oblastech s cílem pokračovat ve spolupráci v oblastech obchodu, hospodářství, vědy a technologie.

Kim pozval Putina na návštěvu Severní Koreje v příhodnou dobu a Putin pozvání „rychle přijal“, uvedla KCNA. Podle pozorovatelů jednání mezi Putinem a Kimem patrně nepřineslo žádný velký průlom. KCNA tvrdí, že oba vůdci podrobně diskutovali o možnostech rozvoje strategické komunikace a taktické spolupráce při zajišťování míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově a v regionu.

Korejská propaganda: 15 nejzábavnějších snímků Kim Čong-una. Víte, proč se „dívá na věci“?
Okamura svolal demonstraci. Zahrál Ortel, příznivci měli symboly nacismu, odpůrce…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější