Mír na Korejském poloostrově podle Kima závisí na USA, s Putinem se mu jedná lépe než s Trumpem | Reflex.cz
nahoru

Mír na Korejském poloostrově podle Kima závisí na USA, s Putinem se mu jedná lépe než s Trumpem

ČTK26. dubna 2019 • 09:52
Kim Čong-un a Vladimir Putin
Kim Čong-un a Vladimir Putin
• foto: 
Reuters

Mír a bezpečnost na Korejském poloostrově budou zcela závislé na budoucím přístupu Spojených států. Během uplynulého setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to podle severokorejské oficiální agentury KCNA prohlásil severokorejský vůdce Kim Čong-un. Na únorovém setkání nejvyšších představitelů KLDR a Spojených států ve Vietnamu jednaly USA podle Kima ve špatné víře. Kim pozval do KLDR Putina, který pozvání přijal.

„Situace na Korejském poloostrově a v regionu je nyní nehybná a dosáhla kritického bodu, kdy by se mohla vrátit do svého původního stavu, protože Spojené státy zaujaly na nedávných rozhovorech na summitu mezi KLDR a USA jednostranný přístup ve špatné víře,“ cituje dnes KCNA Kima. Kimovy výroky jsou podle Reuters vnímány jako součást pokračujícího tlaku na USA, aby byly „pružnější“ v přijímání požadavků Pchjongjangu na uvolnění sankcí.

Nedávné druhé setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Hanoji skončilo bez výsledku předčasně. Kim naznačil, že počká do konce tohoto roku, zda Washington svůj postoj nezmění.

Fotograf vyvezl z KLDR snímky, po jejichž zveřejnění mu byl navždy zakázán vstup do země

Trump se snaží severokorejského diktátora přesvědčit k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí. Čtvrteční setkání s Putinem u Vladivostoku Kim označil podle KCNA za upřímné a přátelské. Rusko a KLDR se shodly na pozitivních opatřeních v několika oblastech s cílem pokračovat ve spolupráci v oblastech obchodu, hospodářství, vědy a technologie.

Kim pozval Putina na návštěvu Severní Koreje v příhodnou dobu a Putin pozvání „rychle přijal“, uvedla KCNA. Podle pozorovatelů jednání mezi Putinem a Kimem patrně nepřineslo žádný velký průlom. KCNA tvrdí, že oba vůdci podrobně diskutovali o možnostech rozvoje strategické komunikace a taktické spolupráce při zajišťování míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově a v regionu.

Korejská propaganda: 15 nejzábavnějších snímků Kim Čong-una. Víte, proč se „dívá na věci“?
Okamura svolal demonstraci. Zahrál Ortel, příznivci měli symboly nacismu, odpůrce…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější