Mír na Korejském poloostrově podle Kima závisí na USA, s Putinem se mu jedná lépe než s Trumpem | Reflex.cz
nahoru

Mír na Korejském poloostrově podle Kima závisí na USA, s Putinem se mu jedná lépe než s Trumpem

ČTK26. dubna 2019 • 09:52
Kim Čong-un a Vladimir Putin
Kim Čong-un a Vladimir Putin
• foto: 
Reuters

Mír a bezpečnost na Korejském poloostrově budou zcela závislé na budoucím přístupu Spojených států. Během uplynulého setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to podle severokorejské oficiální agentury KCNA prohlásil severokorejský vůdce Kim Čong-un. Na únorovém setkání nejvyšších představitelů KLDR a Spojených států ve Vietnamu jednaly USA podle Kima ve špatné víře. Kim pozval do KLDR Putina, který pozvání přijal.

„Situace na Korejském poloostrově a v regionu je nyní nehybná a dosáhla kritického bodu, kdy by se mohla vrátit do svého původního stavu, protože Spojené státy zaujaly na nedávných rozhovorech na summitu mezi KLDR a USA jednostranný přístup ve špatné víře,“ cituje dnes KCNA Kima. Kimovy výroky jsou podle Reuters vnímány jako součást pokračujícího tlaku na USA, aby byly „pružnější“ v přijímání požadavků Pchjongjangu na uvolnění sankcí.

Nedávné druhé setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Hanoji skončilo bez výsledku předčasně. Kim naznačil, že počká do konce tohoto roku, zda Washington svůj postoj nezmění.

Fotograf vyvezl z KLDR snímky, po jejichž zveřejnění mu byl navždy zakázán vstup do země

Trump se snaží severokorejského diktátora přesvědčit k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí. Čtvrteční setkání s Putinem u Vladivostoku Kim označil podle KCNA za upřímné a přátelské. Rusko a KLDR se shodly na pozitivních opatřeních v několika oblastech s cílem pokračovat ve spolupráci v oblastech obchodu, hospodářství, vědy a technologie.

Kim pozval Putina na návštěvu Severní Koreje v příhodnou dobu a Putin pozvání „rychle přijal“, uvedla KCNA. Podle pozorovatelů jednání mezi Putinem a Kimem patrně nepřineslo žádný velký průlom. KCNA tvrdí, že oba vůdci podrobně diskutovali o možnostech rozvoje strategické komunikace a taktické spolupráce při zajišťování míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově a v regionu.

Korejská propaganda: 15 nejzábavnějších snímků Kim Čong-una. Víte, proč se „dívá na věci“?
Okamura svolal demonstraci. Zahrál Ortel, příznivci měli symboly nacismu, odpůrce…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější