Asijský supermarket přišel s geniálním řešením plastové apokalypsy | Reflex.cz
nahoru

Asijský supermarket přišel s geniálním řešením plastové apokalypsy

Radka Typltová11. dubna 2019 • 10:40
Asijský supermarket přišel s geniálním řešením plastové apokalypsy
foto: Perfect Homes Chiangmai

Je libo banánový list místo plastu? Příroda by s odpovědí nezaváhala ani vteřinu.

Masové užívání plastů je jedním ze strašáků nepříliš vzdálené budoucnosti. Doba plastová nejspíš neskončí vůbec dobře. Snížení spotřeby plastů je jednou z podmínek udržitelného rozvoje (nebo spíše udržitelné existence) planety. Jednorázovým plastům se začínáme stavět na odpor. Tuny plastových obalů se na nás ale stále „smějí“ z regálů supermarketů.

A obrovská část z nich končí v oceánech, konkrétně zhruba osm milionů tun plastového odpadu za rok. Podle zprávy americké nevládní organizace Ocean Conservancy z roku 2015 polovina plastového bordelu pochází z pěti asijských států: z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska a Vietnamu. Obyvatelé moře bez hlesu křičí o pomoc, zatímco oceány vyvrhují mrtvé velryby plné igelitek.

Dojemné poslední snímky sloní královny s kly až na zem. Podobných už žije jen kolem 20 …

Program OSN pro životní prostředí (UNEP) odhaduje, že do roku 2050 bude na skládkách, v životním prostředí a v oceánech strašit 12 miliard tun plastů. Největšími položkami v seznamu plastové apokalypsy jsou nedopalky od cigaret, plastové láhve na pití, obaly na potraviny a igelitové pytlíky.

Supermarket Rimping v thajském městě Chiangmai přišel s geniálním nápadem, jak snížit objem plastových obalů. Zboží nově balí do banánových listů. Banánové listy jsou skvělou alternativou k plastovému obalu, jsou velké a pružné, navíc parádně vypadají. Jedinou nevýhodou je, že se zelenina a ovoce kazí o trochu rychleji než v plastových obalech, ale alespoň je konzumována čerstvá a bez zbytků.

6 důvodů, proč je zálohování PET lahví nesmysl: Zkušenosti z Německa, zhoršení…

Tento způsob balení potravin sice těžko můžeme aplikovat na českou realitu, mohl by však být nahrazen biologicky rozložitelnými lokálními produkty nebo bioplasty. Loni například izraelští vědci přišli s revoluční metodou výroby bioplastů bez zapojení čím dál tím ohroženějších komodit – vody a půdy. Polymer, který vymysleli, vzniká z mikroorganismů, které se živí mořskými řasami. Výsledný plast se sám rozkládá, nevzniká z něj toxický odpad a dá se velmi snadno recyklovat na organický odpad.

Pro řešení se tedy zase vracíme do moře. Snad ho mezitím nestihneme vyhubit.

Rozpusťte si tašku ve vodě. Chilská firma přišla s náhražkou igelitky
McDonald's se vydal do boje proti plastu. Přestane nabízet plastová brčka
Tereza Stonišová 18. června 2018 • 10:43

McDonald's se vydal do boje proti plastu. Přestane nabízet plastová brčka

Radka Typltová


Klíčová slova: plasty, supermarket, Ekologie, odpad, zprávy


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější