Rozpusťte si tašku ve vodě. Chilská firma přišla s náhražkou igelitky | Reflex.cz
nahoru

Rozpusťte si tašku ve vodě. Chilská firma přišla s náhražkou igelitky

Clara Zangová1. srpna 2018 • 09:02
Taška z materiálu, který se rozpustí při kontaktu s vodou
• video: 
Facebook.com

Plasty jsou jedny z největších polutantů na planetě. Podle ředitele divize environmentální politiky Spojených národů skončí každým rokem v oceánech 10 až 20 milionů tun plastového odpadu, který výrazně ohrožuje jak podmořský život, tak ten na pevnině. Řada lidí v reakci na tento problém hledá přijatelnější alternativy plastů. Jeden takový vynález spatřil světlo světa minulý týden. Je to „plastová“ taška, kterou můžete zlikvidovat během několika vteřin, v pohodlí domova a údajně i bez znečištění přírody.

Zázračná taška bude pravděpodobně v prodeji už za pár měsíců, od října. Vynálezci ji představili minulé úterý v chilském hlavním městě Santiago de Chile. Výrobek má být zcela prostý olejových derivátů. Hlavní složkou chilské „igelitky“ je modifikovaná verze polyvinylalkoholu (PVA), syntetického polymeru rozpustného ve vodě. Ten s oblibou používají třeba rybáři, kteří používají obal na návnadu vyrobený z PVA.

Ředitel firmy Solubag, která tašku vyvinula, vysvětlil, že výrobek obsahuje také deriváty vápence. „Má nulový dopad na životní prostředí,“ vysvětlil ředitel Robert Astete na tiskové konferenci v Santiagu. (Složení tašky potvrdil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv). V latinskoamerickém státě tato taška pravděpodobně najde uplatnění, protože v lednu tohoto roku se Chile stalo vůbec první jihoamerickou zemí, která zakázala prodej plastových tašek.

Velké obchodní řetězce dostaly rok na to, aby se s novými poměry vypořádaly, zatímco střední a menší podnikatelé mají čas dva roky. Původně měl zákaz platit pouze pro pobřežní města, ale současný prezident se rozhodl rozšířit zákaz na celou zemi. „Udělali jsme zásadní krok k tomu, abychom se lépe starali o Chile, potažmo o planetu,“ napsal prezident Sebastián Pinera na svém Twitteru.

Starý kontinent nového alibismu. Evropané by se rádi zbavili zodpovědnosti za plasty v …

Rozpustit a vypít do dna

Firma Solubag přišla také se síťovkou k opakovanému použití, která se rozpustí v horké vodě. Je vyrobená opět na bázi PVA. Potom co Robert Astete rozpustil tašku ve vodě, dodal, že je pro lidské tělo naprosto nezávadná, a vodu vypil. Pokud by to byla skutečně pravda, jednalo by se o téměř dokonalou recyklaci.

„Obrovský rozdíl mezi tradičním plastem a tím naším je, že zatímco ten běžný zůstává v přírodě 150 až 500 let, ten náš zmizí během 5 minut. Člověk sám rozhodne, kdy ji zlikviduje,“ dodal protagonista výrobku. Podle Solubags jsou cena i způsob výroby jejich tašky podobné jako u té běžné. 

Krajina otrávená na desetiletí a vymírající včely. Toxicky koktejl roste, problém ale…
V nedýchatelném Dillí chtěli utnout 16 tisíc stromů, zachránilo je občanské hnutí. V…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější