
Že rozvojové země znečišťují moře mnohonásobně více než ty evropské, je fakt, ale tvrdit, že nemáme s množstvím plastových odpadků žádný problém, je nesmysl. V prvé řadě je nutné si uvědomit, kde všude se rozkládá Evropa. Není to jen na západ od nás, nýbrž i na východ a na jih. A třeba na takovém Balkáně, což ještě zdaleka není žádná divočina, si s tříděním odpadu hlavu příliš nelámou.
Najít v zemích Balkánského poloostrova popelnici na tříděný odpad je složité, ne-li úplně nemožné. V lesích i na plážích se povalují hromady odpadků, ať už plastových, nebo nějakých jiných. Balkánce to nevzrušuje. Přitom takové Chorvatsko je členem EU i NATO a Černá Hora hrdým novopečeným členem NATO.
Školácké výmluvy
Tohle je alibismus hodný školáka, který sice dostal trojku z diktátu, ale jeho kamarád přece z češtiny propadá, tak proč by se měl snažit. Není divu, že se někteří takto primitivně brání, jde totiž o zásah do našeho pohodlí, což nikdy není příjemné. Zatímco v průběhu dějin lidstvo neustále zvyšovalo svůj komfort, teprve v posledních letech se dělají některé kroky, při nichž musí jít pohodlí trochu stranou.
Evropa také není zdaleka tak hustě zalidněná jako asijské a africké země. Větší hustota obyvatel logicky znamená mnohem více odpadu. Což rozvojové státy rozhodně neomlouvá. Problém ale musí řešit všichni společně, ne jen ti, kteří za ním stojí z 90 %. Neustále se mluví o osvětě v zemích třetího světa například ohledně hygieny, vzdělání nebo přenosu pohlavních chorob.
Káže vodu...
Problém znečištění plasty z toho přece nemůžeme vyjmout, kázat vodu, a přitom se opíjet vínem. Kde mají vzít rozvojové země pozitivní příklad zacházení s materiály? A proč by se jejich obyvatelé vůbec snažili, když uvidí, že ve vyspělých státech, kterým se snaží přiblížit, si všichni dávají kafíčko z plastového kelímku?
Evropská komise navíc není s návrhem tak avantgardní, jak by se mohlo zdát. Zhruba ve stejnou dobu přišel s podobným plánem například (překvapivě asijský) Tchaj-wan. Od ledna loňského roku zakázalo jednorázové plasty také indické hlavní město Dillí, jímž protéká řeka Ganga, vůbec největší znečišťovatel oceánu spolu s Dlouhou řekou (Jang-c’-ťiang). Pro Evropu, která se považuje za vyspělý starý kontinent, je to tedy spíš ostuda a měla by tímto krokem podpořit země, jako je Indie, a jít příkladem státům, jež se snaží s neúnosnou situací něco dělat. Zdá se, že možnosti lidského pohodlí zkrátka nejsou neomezené.