nahoru

Obří skládka v Tichém oceánu. Kdysi krásný ostrov je dnes totálně zničený plastovým odpadem

Daniel Baret 14. září 2022 • 17:00
Obří skládka v Tichém oceánu. Kdysi krásný ostrov je dnes totálně zničený plastovým odpadem
foto: Jennifer Lavers

Hendersonův ostrov, který je doslova ztracený v Tichém oceánu, je neobydlený, jen někdy zde přistávají jachty nebo ho navštěvují vědci či obyvatelé zhruba dvě stě kilometrů vzdáleného ostrova Pitcairn. Přesto toto místo patří mezi vůbec nejvíce znečištěné na celém světě. Jak je to možné? Pohrává si s ním příroda.

Vlivem cirkulace jihopacifického mořského proudu (South Pacific Gyre) je Hendersonův ostrov systematicky zanášen tunami plastového odpadu. Vědci odhadují, že v současnosti se zde nachází kolem 40 milionů kusů plastů různé velikosti, které jsou roztroušené po pobřeží ostrova. Zhruba 70 procent znečištění přitom na první pohled není vidět, je pohřbeno pod pískem.

Jak na udržitelnou budoucnost? Nejen to zjistíte tady >>>

Jennifer Laversová z australské Tasmánské univerzity, která prováděla na Hendersenově ostrově výzkum, říká, že zde našla plasty až z 24 různých zemí a že na zkoumaných místech bylo na jednom metru čtverečném pláží 20 až 670 kusů plastů a dalších 50 až několik tisíc kusů bylo pod pískem. Některé mají pouze několik milimetrů, proto hovoří i o tisících na metr čtvereční.

Ostrov nedotčený lidskou přítomností

Opuštěný Hendersonův ostrov v Pacifiku se tak paradoxně a nechtěně stal největším úložištěm plastového odpadu na světě mimo registrované skládky.

Jenže ostrov byl Organizací spojených národů v roce 1988 prohlášený za místo světového dědictví. Webová stránka UNESCO jej popisuje jako „jeden z mála atolů na světě, jehož ekologie byla prakticky nedotčena lidskou přítomností“. Díky absenci stálého lidského osídlení se zde zachovaly endemické ptačí druhy jako „vini zelenotemenný“ či „holub hendersonský“.

Hendersonův ostrov leží přibližně na půli cesty mezi Novým Zélandem a Chile. Je to jeden ze čtyř Pitcarnových ostrovů. Právě na ostrově Pitcairn v roce 1790 přistáli vzbouřenci ze slavné britské lodě Bounty, kterou zde zapálili a zůstali zde žít. Jejich padesát potomků tady žije dodnes.

Na mimořádně znečištěné pláže Hendersonova ostrova se podívejte do galerie:Klíčová slova: ostrov, odpadky, Tichý oceán, plastyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.