nahoru

Dvě pětiny mladých Rusů by rády žily jinde. Podle Kremlu to není moc, podle umělců se mladí dusí

ČTK 4. února 2019 • 17:20
Ruský prezident Vladimir Putin - ilustrační snímek
Ruský prezident Vladimir Putin - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Přes čtyřicet procent mladých lidí v Rusku by si přály trvale odcestovat do zahraničí. V průzkumu to zjistilo nezávislé středisko Levada, a o výsledcích dnes informovala ruská média. Přesto neveselý údaj Keml hodnotí optimisticky. "To není až tak moc," řekl k alarmující zprávě mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Interfax. V průzkumech podle něj hodně závisí na formulaci zadané otázky a na kontextu.

Celkově v průzkumu vyjádřilo připravenost emigrovat 17 procent Rusů. Nejvíce z nich - 41 procent dotázaných - bylo ve věku 18 až 24 let. V průzkumu ale maxima za posledních sedm let dosáhl počet Rusů, kteří by nechtěli vlast opustit: 61 procent. Loni takto odpovědělo 56 procent účastníků, připomněl list Kommersant.

Značná část Rusů podle sociologů žije tak chudě, že emigraci nepovažují za reálnou možnost. A i ruská mládež podle nich sní o emigraci méně než ukrajinská či běloruská. "Podíl Rusů, kteří hlásají přání emigrovat, se v posledních letech podstatně nemění a nepřevyšuje pětinu dospělé populace. Přitom každý pátý Rus má příbuzné či známé, kteří v posledních dvou či třech letech odjeli nastálo do ciziny," poznamenali sociologové podle agentury Interfax. Většina Rusů ale považuje myšlenku emigrace za nesplnitelný sen, na který jim chybějí peníze.

Cestování lidem chybí

Tři pětiny Rusů se za posledních pět let z Ruska do ciziny nepodívaly, a to podle politologa Abbase Galljamova prospívá režimu. "Lidi, kteří nikdy nebyli v Evropě, je snadnější přesvědčit, že tam převládají sexuální menšiny a nenávist k Rusku, než ty, kteří už tam byli," řekl Kommersantu.

Zámožnější vrstvy podle něj slaběji podporují ruský režim právě proto, že cizinu viděly na vlastní oči, zatímco ostatní se musí spoléhat na televizní propagandisty. O víkendu vyvolaly v Rusku rozruch výroky populárního herce Dmitrije Lysenkova, že v zemi panuje "dusno", kvůli kterému talentovaní lidé odjíždějí z Ruska.

Rusko - říše venkova

"Život v regionech představuje jakési prokletí, protože tam vládnou místní malí carové. Bůh je příliš vysoko a car daleko," prohlásil herec v lotyšské rozhlasové stanici Baltkom. "U nás v Rusku jsou jen dvě města, Moskva a Petrohrad. Ten, kdo chce něčeho dosáhnout a žije ve vzdálených končinách, se musí snažit přestěhovat," poznamenal Lysenkov a dodal, že talentovaní lidé Rusko zcela opouštějí.

"Stát nepotřebuje intelekt, ale oddanost a sílu, nezatíženou rozumem, aby plnila úkoly při obraně země," řekl Lysenkov s tím, že jeho starší dcera šla do první třídy, a tak jej děsí, co má v osnovách - hlavně důraz na vlastenectví. "Proč lidé odjíždějí? Protože je to dusí!"

ČTK


Klíčová slova: Rusko, mládež, kreml, emigraceDiskuse ke článku