nahoru

Legendární ruský seriál Jen počkej! slaví 50 let. Vlk i zajíc přijeli do Česka

Ivan D. Hladík, blesk.cz/zpravy 10. ledna 2019 • 07:50
Video se připravuje ...
»Jen počkej, zajíci!« vyhrožuje vlk už 50 let. • VIDEO
• video: 
Ivan D. Hladík

Žádná jiná animovaná ruská pohádka nebyla u nás tak populární jako „Jen počkej, zajíci!". Výtvarník Svetozar Rusakov (†84) její úspěch nechápal, raději chtěl dělat umění. Nyní je výstava jeho umění k vidění v Praze.

Práci ruského výtvarníka Svetozara Rusakova (†84) představuje výstava pořádaná v roce, kdy vlk a zajíc z příběhů „Jen počkej, zajíci!" slaví padesátiny. „Otec je vlastně neměl rád,“ prozradila Blesku o zajíci a vlkovi dcera autora Irina Rusakovová (64). „Příběhy pro 16 dílů vyráběl proto, aby zajistil rodinu. Radost mu ale přinášelo umění,“ dodala. Rusakovovy akty, krajinky i květinová zátiší mohou čeští zájemci vidět vůbec poprvé 8. ledna 2019.

Grázl a vzorňák se honí 50 let

Kdo by je neznal? Zlotřilý popleta vlk a za všech okolností slušňácký zajíc těšili statisícemalých i velkých diváků 50 let ve 20 epizodách (Rusakov pracoval na 16) vyrobených mezi lety 1969 až 2006. Většinu z nich režíroval Vjačeslav Kotěnočkin (†73). Stejně jako české děti, věčně nepodařený hon na zajíce sledovaly celé rodiny ve 102 zemích světa.

Jak už to bývá, divákům byl nakonec sympatičtější vlk smolař. „Otec potkal roku 1941 nějakého frajírka. Podle něj pak postavu vytvořil,“ uvedla Rusakovová. „Zajíc byl takový čestný pionýr, kterému jsem nikdy moc nefandil, asi jako většina diváků,“ přiznal před časem i Rusakov. „I já jsem měla vlka vždycky radši,“ dodala Rusakovová s úsměvem.

Kdy: 8. 1. až 22. 2. 2019, 12:00 až 18:00
Kde: Galerie PRE, Na Hroudě 1492/4, Praha 10
Vstupné zdarma

Fotogalerii z výstavy naleznete ZDE >>>

Ivan D. Hladík, blesk.cz/zpravy
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.