Jen počkej! Výstava autora seriálu o zajíci a vlkovi je v Praze | Reflex.cz
nahoru

Legendární ruský seriál Jen počkej! slaví 50 let. Vlk i zajíc přijeli do Česka

Ivan D. Hladík, blesk.cz/zpravy10. ledna 2019 • 07:50
»Jen počkej, zajíci!« vyhrožuje vlk už 50 let. • VIDEO
• video: 
Ivan D. Hladík

Žádná jiná animovaná ruská pohádka nebyla u nás tak populární jako „Jen počkej, zajíci!". Výtvarník Svetozar Rusakov (†84) její úspěch nechápal, raději chtěl dělat umění. Nyní je výstava jeho umění k vidění v Praze.

Práci ruského výtvarníka Svetozara Rusakova (†84) představuje výstava pořádaná v roce, kdy vlk a zajíc z příběhů „Jen počkej, zajíci!" slaví padesátiny. „Otec je vlastně neměl rád,“ prozradila Blesku o zajíci a vlkovi dcera autora Irina Rusakovová (64). „Příběhy pro 16 dílů vyráběl proto, aby zajistil rodinu. Radost mu ale přinášelo umění,“ dodala. Rusakovovy akty, krajinky i květinová zátiší mohou čeští zájemci vidět vůbec poprvé 8. ledna 2019.

Roztančené video nejmladší americké kongresmanky se stalo hitem. Pokus o zesměšnění …

Grázl a vzorňák se honí 50 let

Kdo by je neznal? Zlotřilý popleta vlk a za všech okolností slušňácký zajíc těšili statisícemalých i velkých diváků 50 let ve 20 epizodách (Rusakov pracoval na 16) vyrobených mezi lety 1969 až 2006. Většinu z nich režíroval Vjačeslav Kotěnočkin (†73). Stejně jako české děti, věčně nepodařený hon na zajíce sledovaly celé rodiny ve 102 zemích světa.

Jak už to bývá, divákům byl nakonec sympatičtější vlk smolař. „Otec potkal roku 1941 nějakého frajírka. Podle něj pak postavu vytvořil,“ uvedla Rusakovová. „Zajíc byl takový čestný pionýr, kterému jsem nikdy moc nefandil, asi jako většina diváků,“ přiznal před časem i Rusakov. „I já jsem měla vlka vždycky radši,“ dodala Rusakovová s úsměvem.

Kdy: 8. 1. až 22. 2. 2019, 12:00 až 18:00
Kde: Galerie PRE, Na Hroudě 1492/4, Praha 10
Vstupné zdarma

Fotogalerii z výstavy naleznete ZDE >>>

Unikátní video ukazuje, jak funguje sovětská útočná puška Kalašnikov. Dnes ji používají…
JXD na Klinice: Myšlení místních soudruhů? Co je moje, to je moje, co je tvoje, taky moje!

Ivan D. Hladík, blesk.cz/zpravyVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější