Na amerických školách bylo letos nejvíce útoků střelnými zbraněmi za 50 let | Reflex.cz
nahoru

Na amerických školách bylo letos nejvíce útoků střelnými zbraněmi za 50 let

Daniel Baret12. prosince 2018 • 07:50
Březen 2018: Trávník před americkým kongresem zaplavilo 14 000 dětských bot, které symbolizovaly oběti střelby na školách od roku 2012
• video: 
Avaaz

Americké školy letos trpěly pod útoky s použitím střelných zbraní daleko více než v minulosti. Podle advokační skupiny Sandy Hook Promise, která tyto útoky sleduje, bylo zatím letos zaznamenáno 94 takových incidentů. Podrobná statistika se vede od roku 1970 a nejvíce útoků se střelnou zbraní bylo předtím zaznamenáno v roce 2006, tehdy jich bylo celkem 59.

Nejhorším útokem byl letos masakr na Marjory Stoneman Douglas High School v Parklandu na Floridě, kde 15. února zabil střelec 17 studentů a zaměstnanců školy. Deset studentů a učitelů letos zemřelo i v Santa Fe ve státě Nové Mexiko.

Čísla o těchto útocích má k dispozici výzkumné středisko na Naval Postgraduate School v Monterey v Kalifornii. Incidenty jsou zaznamenávány bez ohledu na počet obětí či zraněných, jde o každé použití střelné zbraně.

Po každém podobném útoku se rozběhne v Americe vášnivá diskuse o nutnosti omezit držení střelných zbraní. Nejrůznější omezení jednotlivé americké státy sice zavádějí již mnoho let, ale mezi Američany jsou pořád v držení stovky milionů střelných zbraní.

Proč komunisté zabili číhošťského faráře Toufara aneb Není zázrak jako zázrak

Zbraně a pomatení střelci

Mnoho škol mezitím zavedlo přísná bezpečnostní opatření, včetně nasazení ochranky a bezpečnostních rámů, kterými se musí procházet při vstupu do škol. Ovšem odborník na bezpečnost ve školách Dewey Cornell uvádí, že „u mladistvých je daleko pravděpodobnější, že je zastřelí v jejich čtvrtích než ve škole“. To zejména na místech, kde řádí zločinecké gangy a překupníci drog. Členy gangů jsou totiž právě často i velmi mladí lidé.

„Něco podobného je naprosto nepřijatelné a neomluvitelné, musíme to zastavit,“ oponuje ale Nicole Hockleyová, spoluzakladatelka a generální ředitelka sdružení Sandy Hook Promise. Její organizace nese jméno podle masakru na Sandy Hook Elementary School, který se odehrál 14. prosince 2012. Dvacetiletý Adam Lanza nejprve doma zastřelil svou matku a následně odjel do osm kilometrů vzdálené základní školy, kde zastřelil 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku pouhých 6 až 7 let. U střelce, který následně spáchal sebevraždu, byly nalezeny tři zbraně.

První porevoluční vláda: Čalfa, Komárek, Delong a další. Víte, co dělali ministři po…
10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout

Daniel Baret


Klíčová slova: USA, střelba, zbraně, školy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější