nahoru

První porevoluční vláda: Čalfa, Komárek, Delong a další. Víte, co dělali ministři po odchodu z politiky?

-mic- 11. prosince 2018 • 08:10
První porevoluční vláda: Čalfa, Komárek, Delong a další. Víte, co dělali ministři po odchodu z politiky?
foto: ČTK

Formálně byl první vládou ustavenou po sametové revoluci roku 1989 kabinet ustavený 7. prosince 1989, jehož řízením byl pověřen Marián Čalfa. Ve skutečnosti to však byla jen kosmeticky upravená komunistická vláda Ladislava Adamce bez Adamce. První skutečně porevoluční vládou, kterou přijala politická opozice, byla až tzv. Vláda národního porozumění. Té sice také šéfoval komunista Čalfa a KSČ v ní měla deset členů, většinu ale už poprvé držely nekomunistické strany. Jmenována byla 10. prosince 1989, tedy před 29 lety.

Hlavním posláním Čalfovy federální vlády bylo připravit zemi na první svobodné volby. Ač se to zdá dnes už skoro neuvěřitelné, jedním z dalších velkých úkolů bylo skutečné rozdělení mocí na vládní, zákonodárnou a soudní. Vláda měla otevřít moc občanům a připravit Československo na reformy, které musely přijít.

Zpětně viděno je složení porevolučního kabinetu neuvěřitelné - komunisté drželi téměř polovinu křesel, premiérem byl dosavadní ministr komunistické vlády, který byl členem strany od roku 1964. Na druhou stranu u nás tehdy bylo okolo 80 tisíc sovětských vojáků a nikdo nevěděl, co se stane, kdyby revoluce proběhla skutečně revolučně.

Podívejte se do naší galerie na kompletní seznam členů Vlády národního porozumění a další osudy ministrů:

-mic-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.