Čínský vědec šokoval svět: Stvořil jsem první geneticky upravené děti na světě. Jsou to holčičky LuLu a Nana | Reflex.cz
nahoru

Čínský vědec šokoval svět: Stvořil jsem první geneticky upravené děti na světě. Jsou to holčičky LuLu a Nana

Daniel Baret26. listopadu 2018 • 15:10
Čínský profesor Che Ťien-kchuej, který podle svých slov stvořil první geneticky upravené děti
Čínský profesor Che Ťien-kchuej, který podle svých slov stvořil první geneticky upravené děti
• foto: 
ČTK/AP/Mark Schiefelbein

Čínský vědec Che Ťien-kchuej z Jižní vědecko-technologické univerzity v Šen-čenu šokoval svět sdělením, že se podílel na narození prvních geneticky upravených dětí, které se narodily před několika týdny. Jsou to podle agentury AP, která informaci jako první zveřejnila, dvojčátka – holčičky. Jmenují se LuLu a Nana. Tvrzení Che Ťien-kchuej není podloženo žádnou vědeckou studií, či publikováním textu v odborném časopise, ale odborníci považují jeho prohlášení za realistické a současně za mimořádně kontroverzní, protože se dotýká etiky.

Profesor Che Ťien-kchuej se podle stránek univerzity, na které působí, skutečně dlouhodobě věnuje i genetice. Studoval v USA a prý má povolení čínských úřadů na genetické úpravy lidských embryí. Podle svého vyjádření pro agenturu AP v rámci léčby neplodnosti provedl umělé oplodnění sedmi párům a u jednoho vzniklo těhotenství. Cílem jeho genetické editace embryí bylo umožnit HIV pozitivním otcům zplodit děti, u nichž by bylo nižší riziko nákazy tímto virem, který způsobuje nevyléčitelný syndrom získaného selhání imunity (AIDS).

Vladimír Mertlík: Prezidentovy prostitutky a služba vlasti, demokracie a Čína

Čínské úřady popisují tento program jako „vývoj vakcíny proti AIDS“. Ovšem žádné konkrétní vědecké důkazy v celé kauze zatím předloženy nebyly. To znepokojuje vědce po celém světě. Na veřejnosti nepromluvil žádný člověk, který by se testování zúčastnil, a nebyla o tom zveřejněna ani žádná studie, která by to podrobně dokazovala. Všichni se tak odvolávají na tvrzení profesora Che, jež o svém projektu informoval před mezinárodní konferencí, která začíná v úterý v Hongkongu. K věci se odmítá vyjádřit i pekingská agentura, která účastníky testování sehnala.

Vědec z Šen-čenu využil podle agentur takzvanou techniku CRISPR/Cas9, která dovoluje výměnu defektního genu. Zaměřil se na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky. V posledních letech vědci totiž zjistili, že mutace CCR5 vede k rezistenci vůči viru HIV či k lepší prognóze po nákaze.

Posledních 24 měsíců Fridy Kahlo před údajnou sebevraždou. Intimní snímky z malířčina …

Někteří experti označili čínský projekt za „nezodpovědný“ a „odporující etice“. Argumentují mimo jiné tím, že i kdyby editace CCR5 fungovala perfektně, lidé s „nenormálním“ CCR5 mají zase větší riziko nákazou jinými viry, například virem západonilské horečky, která může být smrtelná. Genetické přepisování u lidských embryí je navíc zakázáno například ve Velké Británii, USA i řadě dalších zemí světa. Panují totiž obavy z přenosu genetických mutací na další generace.

Podobné genetické úpravy vědci testují po celém světě, ale že by někdo dospěl při těchto pokusech až k reálným výsledkům s lidmi, je novinkou.

Pokud jsou informace z Číny pravdivé, bude se jednat podle odborníků o skutečně převratné změny, které mohou v budoucnosti zasáhnout lidstvo.

Demoliční četa ve sněmovně: Shodit vládu je snadné. Těžší je, co potom dál
Upíří pěnkavy i nezbední medvědi. Podívejte se na nejlepší snímky divoké přírody 2018

Daniel Baret


Klíčová slova: Čína, věda, genetika, zprávy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější