nahoru

Upíří pěnkavy i nezbední medvědi. Podívejte se na nejlepší snímky divoké přírody 2018

Johana Kudrnová 4. listopadu 2018 • 16:40
Upíří pěnkavy i nezbední medvědi. Podívejte se na nejlepší snímky divoké přírody 2018
foto: Natural History Museum

Londýnské přírodovědné muzeum vyhlásilo vítěze každoročního klání o nejlepší fotografie divoké přírody. Soutěže se zúčastnili lidé z 95 zemí světa. Byli mezi nimi nejen profesionálové, ale také amatéři a děti. Porotci vybírali dohromady z 45 tisíc snímků. Ocenění se dočkaly fotografie zachycující divoké šelmy, upíří pěnkavy z Galapág i nezbedného medvěda, mašírujícího si to centrem potemnělého města.

 Soutěž organizovaná britským Přírodovědným muzeem je díky záštitě této starobylé instituce považována za jednu z nejprestižnějších na světě. Předtím, než se vydají na světové turné, jsou vítězné fotografie každoročně vystaveny v prostorách muzea v londýnském Knightsbridge.

Poprvé se soutěžilo v roce 1965. Výherce tehdy oceňoval slavný britský přírodovědec a popularizátor vědy David Attenborough.

Letos odborná porota vítězství přiřkla nizozemskému fotografovi Marselu van Oostenovi. Nádherný snímek langurů čínských pořídil v centrální Číně. Porotce na fotce zaujalo především magické světlo.

Na dalších oceněných fotografiích je jaguár nořící se ze tmy džungle, upíří pěnkava z Galapágských ostrovů, která se živí vysáváním krve terejů nebo medvěd hnědý, kterého zachytil italský fotograf Marco Colombo ve vesnici nacházející se v Abruzském národním parku.

Na další z fascinujících fotografií je zachycen smrtelný zápas mezi velemlokem americkým a severoamerickou užovkou. Snímek zachycený z bezzvučného dronu poté zobrazuje ledovou kru poblíž Antarktidy. Teplý proud na ní vyčaroval bazének, který dočasně osídlili tuleni.

Na vítězné fotografie soutěže Wildlife Photographer of the Year se můžete podívat ve fotogalerii.

Diskuse ke článku