Posledních 24 měsíců Fridy Kahlo před údajnou sebevraždou. Intimní snímky z malířčina soukromí | Reflex.cz
nahoru

Posledních 24 měsíců Fridy Kahlo před údajnou sebevraždou. Intimní snímky z malířčina soukromí

Clara Zangová22. listopadu 2018 • 13:40
Posledních 24 měsíců Fridy Kahlo před údajnou sebevraždou. Intimní snímky z malířčina soukromí
foto: Artfido

Frida Kahlo je jednou z nejvýznačnějších malířek 20. století. Její život však byl plný bolesti a utrpení, což často jde – bohužel, nebo bohudík – ruku v ruce s výjimečnou uměleckou prací. Fotografie, které dokumentují poslední dva roky Fridina života, teď vycházejí v knize, která nese jednoduchý název Frida Kahlo: Gisèle Freund Photographs. Francouzská fotografka Gisèle Freund po dva roky navštěvovala Fridin dům a dokumentovala její soukromý život.

Frida byla od dětství velmi neduživá. Přesto (nebo právě proto) oplývala velkou vnitřní silou. V šesti letech onemocněla dětskou obrnou. Chorobu překonala, ale její pravá noha byla kvůli obrně mnohem tenčí než ta levá. Ve škole byla za rebelku, která dělala problémy a vedla chlapecké party.

V 18 letech umělkyni postihla událost, která poznamenala celý její krátký život. Autobus, v němž jela, měl vážnou nehodu. Ocelová tyč prorazila její tělo. Měla zlomenou páteř, žebra, pánev, klíční kost a 11 zlomenin ve slabé pravé noze. Rok ležela na zádech celá obalená v sádře.

Mexiko zakázalo prodej Barbie, která vypadá jako Frida Kahlo. Právo na její tvář má…

Autoportrét jako médium utrpení

Její uzdravení bylo více než zázračné, Frida začala znovu chodit. Po zbytek života už ale trpěla nesnesitelnými bolestmi, které tlumila drogami a alkoholem. Právě v době rekonvalescence se začala přátelit s olejovými barvami. Tady začala její posedlost autoportrétem, který často používala jako prostředek pro vyjádření vlastního fyzického utrpení.

Frida se však potýkala i s bolestí psychickou, když trpěla četné nevěry svého manžela, významného malíře Diega Rivery. Ten si užíval i s její vlastní sestrou. Ještě k tomu byla malířka téměř celý život v jeho uměleckém stínu. Říkala, že v životě ji potkaly dvě vážné nehody: jednou byla srážka s autobusem a druhá s manželem. Sama měla milence a nebyl to nikdo jiný než komunistický revolucionář Lev Trocký. Je proslulá tím, že měla také řadu milenek.

Michelangelova Panna a další zapomenuté ženy aneb Malířky, které spolkly dějiny

Sanitka, doutník a tequila

Po roce 1940 začaly být její práce přeci jen ceněné. Výstavu v Mexiku měla jedinou, a to rok před svou smrtí, v roce 1953. Na vernisáž ji přivezla sanitka a do místnosti ji přinesli na nosítkách. Hosté a novináři byli v šoku. Nikoliv však Frida. Ta ležela na lůžku uprostřed galerie, zpívala, pila tequilu, kouřila doutník a hýřila vtipem.

V tom samém roce jí byla pod kolenem amputována slabá pravá noha kvůli infekci. Zlomená žena zemřela o rok později. Oficiálně na plicní embolii, ale existují dohady o tom, že šlo o sebevraždu. Také se o ni už dříve několikrát pokusila. „Doufám, že je konec radostný. A doufám, že už se nevrátím,“ napsala do svého deníku.

Neučili jsme se to jinak? Zvláštní fotky Němců za druhé světové války v Sovětském svazu
Z ulice do galerie. Graffiti umělec Michal Škapa svým Babylonem dokumentuje zánik …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější