Video placeholde

Žádné SMS za volantem! Emotivní klip Rande ukazuje, jak je psaní zpráv za volantem nebezpečné

Používání mobilu za jízdy, psaní textových zpráv a s tím spojená nepozornost při řízení patří v posledních letech k nejčastějším příčinám nehod na tuzemských silnicích. Loni za volantem kvůli nehodám z nepozornosti zemřelo 65 lidí. Na novodobý negativní fenomén upozorňuje video kampaně Hlavně bezpečně. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrála Andrea Kalousová, přítelkyně Kamila „Kazmy“ Bartoška, jenž nedávno kontroverzně poukazoval na problematiku zastavení u dopravních nehod. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Videoklip poukazuje zejména na důsledky používání mobilního telefonu za volantem. „Počet nehod, které zavinili řidiči motorových vozidel nedostatečným věnováním se řízení vozidla, za prvních devět měsíců roku 2018 dosáhl počtu skoro 13 000. Zásadní podíl na tom mělo právě používání mobilního telefonu. Přes veškerá usnadnění, která nám mobilní telefony přinášejí, je zkrátka neslučitelné používat je za jízdy pro psaní textových zpráv nebo třeba dokonce i focení a věnovat se zároveň stoprocentně řízení,“ řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Oba herci v klipu jsou zástupci generace do 30 let, která je nejrizikovější skupinou v používání mobilu za volantem. „Je důležité oslovit především mladé řidiče a řidičky, kteří s mobilem vyrůstali a je pro ně už naprosto přirozenou součástí života Je důležité připomínat, jak je zásadní při řízení mobilní telefon odkládat,“ řekl Matoušek.

Hlavní fáze projektu Hlavně bezpečně byla spuštěna v květnu 2018 na nových webových stránkách. Potrvá až do ledna 2019. V rámci kampaně už vyšel klip „Nebe“ (režie Dan Pánek), proběhla spolupráce s hudebníky Kapitánem Demem (klip „Machoparking“) či Johny Machettem (klip „Pro tvůj flex“) a vyšel speciální tematický díl ze satiristických videí od tria 3v1.