Český národní symfonický orchestr dobývá svět s hudbou z filmů Stevena Spielberga | Reflex.cz
nahoru

Český národní symfonický orchestr dobývá svět s hudbou z filmů Stevena Spielberga

Viliam Buchert21. října 2018 • 10:35
Český národní symfonický orchestr dobývá svět s hudbou z filmů Stevena Spielberga
foto: ČNSO

Více než 15 tisíc diváků a tři vyprodané koncerty v londýnské Royal Albert Hall si na své konto připsal Český národní symfonický orchestr koncem září s hudbou Johna Williamse z legendárního filmu Stevena Spielberga Jurský park. Jednalo se o součást dlouhodobého projektu Symphonic Cinema, se kterým se budou moci příští rok několikrát seznámit i čeští diváci, kterým bude představena hudba ze slavných filmů Čelisti, E.T. – Mimozemšťan a Jurský park.

„Koncerty v Royal Albert Hall, kde jsme vystupovali poprvé, byli pro celý orchestr inspirativním zážitkem. Bylo to něco povznášejícího,“ řekl pro Reflex.cz ke koncertům v Londýně Jan Hasenöhrl, ředitel Českého národního symfonického orchestru. Dirigentem vystoupení byl Ben Palmer.

ČNSO, který patří v současnosti k nejvýznamnějším orchestrům světa, které se věnují také filmové hudbě, letos podepsal na pět let spolupráci na provedení hudby z Spielbergových filmů. Kromě Jurského parku tak uslyší v jeho aranžmá diváci v mnoha zemích Evropy a také v České republice i hudbu z filmů Dobyvatelé ztracené archy, E.T. – Mimozemšťan, Čelisti, Návrat do budoucnosti či Zachraňte vojína Ryana.

Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Miloš Zeman to pořád nevidí

 

Při koncertech s hudbou ze Spielbergových filmů hraje ČNSO v téměř plném obsazení s 85 až 90 hudebníky na pódiu. Kvůli lepšímu zvuku se přidávají do sestavy i další smyčce. Jen příští rok má český orchestr odehrát 40 až 50 koncertů s hudbou ze známých děl Stevena Spielberga. Při koncertu na pozadí vždy běží i samotný film, což pro diváky ještě umocňuje celkový zážitek.

Český národní symfonický orchestr, který byl založen před 25 lety, už natočil hudbu k více než 100 filmům. Známá je především jeho dlouholetá spolupráce se slavným italským skladatelem Ennio Morriconim. Ten v roce 2016 získal za hudbu k filmu Quentina Tarantina „Osm hrozných“ prestižního Oscara. K filmu nahrál hudbu právě ČNSO. „To samozřejmě jen umocnilo naše postavení mezi orchestry, které se filmové hudbě věnují,“ řekl Jan Hasenöhrl.

Český projekt chce miliardě lidí na planetě zlepšit zrak. A jde na to překvapivě jednoduše
 

Na jaře příštího roku pak čeká ČNSO velká výzva, protože představí v šesti velkých městech v Číně hudbu ze série úspěšných amerických filmů Star Wars. Všechny tyto koncerty jsou již vyprodány. Na turné po Evropě se pak vydá s bondovkami.

V České republice s hudbou z filmů Stevena Spielberga Český národní symfonický orchestr vystoupí 23. ledna v pražském Obecním domě. Na programu bude thriller Čelisti. V březnu 2019 pak uvidí u nás diváci E.T – Mimozemšťana a v létě na festivalu Prague Proms Jurský park.

Nejbližší koncert ČNSO je pak naplánovaný na 1. listopadu v Obecním domě v Praze, kde je na programu Symfonie č.5 c moll od Beethovena, Ravelovo Bolero a také hudba z filmů Kmotr, Darmošlapové a Amarcord. Dirigenty budou Libor Pešek, Marcello Rota a Vince Mendoza.

Českou NASA povede expert na mosty Dolínek. Na Měsíc poletíme dřív, než postavíme lávku…
Pithart: Nejchudší to vzdali, rozevírá se strašně nebezpečná propast, Zeman by měl…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější