Silné deště a záplavy na jihu Francie si vyžádaly nejméně třináct mrtvých, do mnoha obcí se nedá dostat | Reflex.cz
nahoru

Silné deště a záplavy na jihu Francie si vyžádaly nejméně třináct mrtvých, do mnoha obcí se nedá dostat

ČTK, red15. října 2018 • 13:10
Po bleskových povodních na jihu Francie se z břehů se vylilo mnoho potoků a řek.
Po bleskových povodních na jihu Francie se z břehů se vylilo mnoho potoků a řek.
• foto: 
Twitter

Jih Francie v noci na dnešek zasáhly prudké deště a záplavy, které si vyžádaly nejméně třináct mrtvých a několik vážně zraněných. Oznámilo to francouzské ministerstvo vnitra s tím, že pravděpodobně stále nejde o konečný počet. V departementu Aude byl vyhlášen stav ohrožení, kvůli přívalovým dešťům byly některé silnice neprůjezdné, zavřené dnes zůstaly školy. Televizi BFM-TV to řekl místní prefekt. Podle meteorologické služby Vigicrues zasáhly střední část údolí řeky Aude nejhorší povodně od roku 1891. Do postižené oblasti míří francouzský premiér.

"Tehdy (hladina řeky) neměla daleko k sedmi metrům a nyní se této úrovni blížíme," uvedla služba Vigicrues. V oblasti stále prší, ale jakmile se "hladina Aude v první části noci velmi rychle zvýšila, nyní už nestoupá a zdá se, že kulminuje," citovala dopoledne agentura AFP zástupce služby Vigicrues.

Podle informací prefekta departmentu Aude Alaina Thiriona je jednou z obětí žena, patně řádová sestra, kterou smetla vzedmutá voda ve městě Villardebelle. Nejméně jednoho člověka zastihla velká voda ve spánku. Kromě toho byl se zraněními převezen do nemocnice jeden člověk poté, co se zřítil dům ve městě Cuxac, řekl prefekt televizi BFM-TV.

Chelsea bude posílat rasistické fanoušky na prohlídku do Osvětimi. Chce je převychovat

Bleskové záplavy zastihly region bez varování. Z břehů se vylilo mnoho potoků a řek, velká voda vyvracela stromy i betonové stožáry. Mnohde byla přerušena silniční i železniční doprava a školáci dostali volno. V některých místech podle prefekta napadalo během několika hodin tolik srážek, jako normálně za půl roku.

Tři z mrtvých pocházejí z obcí Villardonnel a Villegailhenc poblíž města Carcassonne. Televize přinesly záběry ulic, které se proměnily v divoké řeky, jejichž rozbouřené vody s sebou braly i automobily. V některých obcích jsou metry vody a do některých se po zemi téměř nedá dostat.

Zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU nejhorším výsledkem za posledních téměř 70 let
 

Podle prefekta Thiriona bylo vysláno šest vrtulníků na pomoc lidem, kteří uvázli na střechách domů. Operaci ale komplikuje špatné počasí. "Máme lidi na střechách. Použijeme na jejich evakuaci leteckou sílu, protože se k nim vzhledem k síle vody nemůžeme dostat ve člunech. Je to příliš nebezpečné," řekl prefekt.

Mobilizováno bylo také na 700 hasičů, oznámil francouzský premiér Édouard Philippe, který hodlá odpoledne zasažená místa navštívit, pokud to podmínky dovolí. Chce oběti záplav i záchranáře ujistit podporou vlády a státu.

Melania Trumpová si stěžuje: Jsem jedním z nejvíce šikanovaných lidí na světě

Na jihu Francie a v západním Středomoří v současné době panuje, na rozdíl od jiných rozsáhlých oblastí Evropy, deštivé počasí a bouře. "Departement (Aude) se potýká s prudkými bouřemi, mnohé silnice jsou odříznuty... Vyhněte se jakémukoli cestování," vyzvala hned ráno na twitteru prefektura departementu Aude.

Služba Météo France uvedla, že deště sužují oblast mezi regiony Midi-Pyrénées a Roussillon a také východ regionu Languedoc. Podle prefekta Thiriona jenom na Carcassonne napršelo během pěti hodin 160 až 180 milimetrů srážek.

Kanadská konopná revoluce pokračuje a nese s sebou jeden letecký problém
Princ Harry a vévodkyně Meghan čekají první dítě, narodit by se mělo na jaře

ČTK, red


Klíčová slova: zprávy, Francie, záplavy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější