nahoru

Zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU nejhorším výsledkem za posledních téměř 70 let

ČTK 15. října 2018 • 09:20
Křesťanskosociální unie (CSU) získala v bavorských zemských volbách 37,2 procenta hlasů.
Křesťanskosociální unie (CSU) získala v bavorských zemských volbách 37,2 procenta hlasů.
• foto: 
ČTK

Nedělní zemské volby v Bavorsku vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU), potvrdily dnes předběžné oficiální výsledky. Zisk 37,2 procenta hlasů ale pro tuto stranu představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Druhou nejsilnější stranou se stali Zelení (17,5 procenta hlasů) a do bavorského parlamentu se poprvé dostala protestní Alternativa pro Německo (AfD) s 10,2 procenta hlasů. Volební účast byla 72,4 procenta.

Třetí Svobodní voliči (FW) získali 11,6 procenta hlasů. Nejhoršího výsledku od druhé světové války dosáhla v Bavorsku podle agentury AP sociální demokracie (SPD), která skončila s 9,7 procenta pátá. Šestici stran v bavorském parlamentu uzavírají svobodní demokraté (FDP) s 5,1 procenta hlasů.

Přes všechny změny bude nakonec vládu největší spolkové země podle všeho znovu sestavovat CSU, zřejmě spolu se Svobodnými voliči (FW).

Křesťanskosociální unie bavorské politice dominuje desetiletí a stavěla téměř bez výjimky jednobarevné vlády. O hlasy voličů přišla patrně kvůli své migrační politice a nevelké oblibě bavorského premiéra Markuse Södera.

Předseda CSU a ministr vnitra Horst Seehofer, který je podle voličů nejvíce zodpovědný za současný stav bavorské strany, zatím rezignovat nehodlá. Podle pozorovatelů ale není vyloučené, že ho k tomu spolustraníci v příštích dnech donutí.

ČTK


Klíčová slova: Německo, Bavorsko, volby, zprávyDiskuse ke článku