Zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU nejhorším výsledkem za posledních téměř 70 let | Reflex.cz
nahoru

Zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU nejhorším výsledkem za posledních téměř 70 let

ČTK15. října 2018 • 09:20
Křesťanskosociální unie (CSU) získala v bavorských zemských volbách 37,2 procenta hlasů.
Křesťanskosociální unie (CSU) získala v bavorských zemských volbách 37,2 procenta hlasů.
• foto: 
ČTK

Nedělní zemské volby v Bavorsku vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU), potvrdily dnes předběžné oficiální výsledky. Zisk 37,2 procenta hlasů ale pro tuto stranu představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Druhou nejsilnější stranou se stali Zelení (17,5 procenta hlasů) a do bavorského parlamentu se poprvé dostala protestní Alternativa pro Německo (AfD) s 10,2 procenta hlasů. Volební účast byla 72,4 procenta.

Třetí Svobodní voliči (FW) získali 11,6 procenta hlasů. Nejhoršího výsledku od druhé světové války dosáhla v Bavorsku podle agentury AP sociální demokracie (SPD), která skončila s 9,7 procenta pátá. Šestici stran v bavorském parlamentu uzavírají svobodní demokraté (FDP) s 5,1 procenta hlasů.

Přes všechny změny bude nakonec vládu největší spolkové země podle všeho znovu sestavovat CSU, zřejmě spolu se Svobodnými voliči (FW).

Velká politická revoluce v Bavorsku: CSU oslabuje, sílí Zelení a protiuprchlická AfD

Křesťanskosociální unie bavorské politice dominuje desetiletí a stavěla téměř bez výjimky jednobarevné vlády. O hlasy voličů přišla patrně kvůli své migrační politice a nevelké oblibě bavorského premiéra Markuse Södera.

Předseda CSU a ministr vnitra Horst Seehofer, který je podle voličů nejvíce zodpovědný za současný stav bavorské strany, zatím rezignovat nehodlá. Podle pozorovatelů ale není vyloučené, že ho k tomu spolustraníci v příštích dnech donutí.

Na předsedu Senátu má nárok nejsilnější klub, shodli se Kubera a Čunek
Bohumil Pečinka: Jeden vítěz a mnoho poražených. Jaké jsou hlavní trendy vyplývající z…

ČTK


Klíčová slova: Německo, Bavorsko, volby, zprávy


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější