Lidé se vrací k měsíci. Prvním turistou na oběžné dráze Měsíce bude japonský miliardář | Reflex.cz
nahoru

Lidé se vrací k měsíci. Prvním turistou na oběžné dráze Měsíce bude japonský miliardář

ČTK18. září 2018 • 09:50
Animace startu rakety Falcon Heavy - ilustrační video
• video: 
SpaceX

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Jusaku Maezawa. V pondělí to oznámil šéf americké společnost SpaceX Elon Musk. Cesta s prvním turistou k Měsíci by se podle agentury Reuters měla uskutečnit v roce 2023, kolik peněz dvaačtyřicetiletý japonský podnikatel za cestu zaplatil, zveřejněno nebylo.

Maezawa proslul jako nadšený milovník umění. V pondělí uvedl, že s sebou k Měsíci vezme šest až osm umělců. Na oběžnou dráhu Měsíce se podívají jako první lidé od 70. let, kdy Spojené státy skončily s vesmírným programem Apollo.

Cestu má umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars a na jejíž konstrukci zatím firma pracuje.

Jedinečné fotografie z paluby Apolla 7 aneb Ještě než člověk přistál na Měsíci

Maezawa je v Japonsku populární postavou a i za hranicemi své vlasti se proslavil jako nadšený milovník umění. Loni například koupil v aukci za rekordních 110,5 milionu dolarů (asi 2,4 miliardy Kč) obraz amerického umělce Jeana-Michela Basquiata.

Bývalý bubeník punkové kapely Maezawa začal s podnikáním koncem 90. let v hudebním průmyslu. V roce 2004 založil internetový obchod s oblečením Zozotown.

Rudá hvězda nad hlavou. Neandrtálci se nedívali na stejné nebe jako my
Změní se vesmír, když na něj pohlédne myš? Tak se tázal před smrtí Einstein

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
23,040
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější