Jedinečné fotografie z paluby Apolla 7 aneb Ještě než člověk přistál na Měsíci | Reflex.cz
nahoru

Jedinečné fotografie z paluby Apolla 7 aneb Ještě než člověk přistál na Měsíci

Clara Zangová12. září 2018 • 17:20
Jedinečné fotografie z paluby  Apolla 7 aneb Ještě než člověk přistál na Měsíci
foto: Vintag

Let Apollo 7 je sice mnohem méně známý než legendární Apollo 11 (malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo), ale zato má mnoho prvenství. Byl to první let z programu Apollo, který se vůbec uskutečnil. Předchozí Apollo 1 totiž skončil neúspěchem. Dále to byl třeba první pilotovaný let s raketou Saturn 1B a taky z něj byl poprvé pořízen přímý televizní přenos.

První let z programu Apollo se měl uskutečnit už v roce 1967, ale skončil tragicky. Kabina začala během testování hořet a posádka zahynula. NASA proto na 21 měsíců program přerušila a vyšetřovala příčiny nezdaru. Pracovalo se taky na vylepšení bezpečnostních prvků a raketoplánu jako takového.

Bizarní a smrtící zábava: Dívky skáčou na koni z výšky do vody a společně se potápí

O to větší úspěch měla zdařilá mise Apollo 7 v říjnu 1968. Nedošlo k žádným technickým potížím, problémy potkaly vlastně jen posádku. Ta byla tříčlenná a během jedenáctidenního letu po zemském orbitu si jednotně stěžovala na sušenou vysokokalorickou stravu, která se všem brzy přejedla. Všichni tři muži se taky postupně nachladili a na stísněné palubě se brzy začali hádat. Tím si bohužel zajistili, že let Apollo 7 byl zároveň jejich posledním.

Nejstarší fotografie amerických prostitutek pochází z roku 1892, vyšly v nové knize

Po zdařilé operaci byla NASA dost sebevědomá na to, aby o dva měsíce později vyslala Apollo 8 k orbitu Měsíce. Původně byly mezi pořadovými čísly letů 7 a 8 ještě dva mezistupně, ale vedoucí činitelé úřadu pro letectví a kosmonautiku se nebáli je vynechat. Vrcholem vesmírného snažení Američanů je samozřejmě mise legendárního Apollo 11, kdy člověk poprvé vkročil na jiné vesmírné těleso.

Jak se nám žilo za totality? Praha roku 1970 očima tehdy mladého fotografa z Amsterdamu
Ojedinělá série fotografií Lidic: 30. léta, nacistický masakr a doba po tragédiiKlíčová slova: fotogalerie, NASA, vesmír, Apollo, kosmonaut


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější