nahoru

Loď Aquarius, kterou v červnu odmítly Itálie i Malta, opět nabírá migranty u pobřeží Libye

Daniel Baret12. srpna 2018 • 14:12
Loď Aquarius po mezinárodních rozepřích opět nabírá u Libye uprchlíky.
Loď Aquarius po mezinárodních rozepřích opět nabírá u Libye uprchlíky.
• foto: 
SOS Méditerranée/Instagram

Loď Aquarius, kterou provozují neziskové organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic, vyvolala v červnu velké pozdvižení, protože 629 uprchlíků na její palubě odmítla přijmout Malta a Itálie. Nakonec loď s migranty zakotvila 17. června ve španělské Valencii. O „bloudícím“ plavidlu dokonce jednaly orgány EU. Po menší pauze ale začal Aquarius v minulých dnech opět nabírat uprchlíky u pobřežních vod Libye. Kam pak lidi odveze, nebylo oznámeno.

Podle zpráv neziskových organizací SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic vzala loď Aquarius v pátek na svoji palubu při dvou operacích celkem 141 uprchlíků. Většinou prý pocházejí ze Somálska a Eritreje. Stalo se tak severně od libyjských pobřežních měst Abú Kammáš a Zuára, které se nacházejí nedaleko Tuniska. Aquarius se tak vrátila k činnosti, která vyvolala u mnoha evropských politiků i veřejnosti velkou kritiku.

V červnu loď s uprchlíky odmítla přijmout Itálie a Malta. Italský ministr vnitra Matteo Salvini tehdy prohlásil, že Aquarius „dělá taxislužbu pro migranty“. Vyhrožoval také, že do konce léta jeho země nebude žádné podobné lodě ve svých přístavech přijímat.

JXD: V příštím sčítání lidu se prohlásím za Roma. Nejde o vtip, důvody jsou vážné

Pod vlajkou Gibraltaru

Loď Aquarius se původně jmenovala MV Meerkatze a od druhé poloviny 70. let minulého století sloužila Německé pobřežní stráži. Dnes pluje pod vlajkou Gibraltaru a provozuje jí mezinárodní nezisková organizace SOS Méditerranée, která má v současnosti svá hlavní sídla v Berlíně, Marseilles, Palermu a Ženevě, ale menší pobočku má i v České republice.

Na lodi pracují také lékařské a zdravotnické týmy mezinárodní neziskové organizace Lékaři bez hranic. Den provozu lodi prý stojí 11 000 euro.

Uprchlíci překračují zasněžené Alpy. Fotografie z poutě za lepším životem
Švédsko si neví rady se stovkami manželství nezletilých migrantů. Jsou nelegální, ale…

Daniel Baret


Klíčová slova: migrace, Loď Aquarius, LibyeDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,900
23,050
29,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější