nahoru

Uprchlíci překračují zasněžené Alpy. Fotografie z poutě za lepším životem

Johana Kudrnová 31. ledna 2018 • 12:40
Uprchlíci překračují zasněžené Alpy. Fotografie z poutě za lepším životem
foto: Antonio Masiello

Alpy nejsou letos pouze dějištěm zimních radovánek Evropanů, kteří se sem sjíždějí lyžovat. Italsko-francouzské hranice se ve vysokých horách pokusily během minulého roku ilegálně překročit stovky uprchlíků. V zimě se už tak nebezpečná cesta stala ještě zrádnější. Oproti útrapám, které jim život přinášel doma, je však podle mnohých překročení Alp jen malá překážka. Některým trvalo dostat se do Evropy tři roky.

Záchranáři vyráželi v průběhu prosince a ledna do oblasti Colle della Scala již několikrát, aby pomohli uprchlíkům, již se dostali v souvislosti se špatným počasím do obtíží. Pochodujícím hrozí zranění padajícími kameny i podchlazení v důsledku nedostatečného oblečení. Pokusy o překročení hranic jsou pro většinu z nich stejně neúspěšné. Francouzská policie periodicky odváží hrstku těch, kteří se objeví až ve městečku Névache, zpět na italskou stranu.

Britský deník Independent v Alpách zpovídal osmatřicetiletého Abdullhaie původem z Guiney, který je na cestě více než dva roky. V rodné zemi nechal manželku se třemi dětmi. Jeho příběh se podobá tisícům dalších, které média reprodukují od roku 2015.

„Život v Guineji není dobrý. Není tam žádná práce, a tudíž budoucnost pro moje děti. Tady v Evropě mají na budoucnost naději. Můžeme si najít práci a žít důstojný život. Proto mi stojí za to, to zkusit,“ říká Abdulhai.

Mučení v Libyi

Počet migrantů přicházejících do Evropy postupně klesá. Zatímco v roce 2015 se vlna nacházela na vrcholu a z Afriky a Blízkého východu přišel téměř milión lidí, v minulém roce to byl už jen zlomek dva roky starého maxima.

S uprchlíky v italských Alpách mluvila začátkem ledna také agentura Reuters. Osmadvacetiletý Kamarra, který je stejně jako Abdullhai ze středoafrické Guiney, ukázal novinářům jizvy na různých částech těla. „Několik měsíců mě věznili a mučili v Libyi. Byl jsem tam nucen pracovat bez nároku na odměnu. Po to všem pro mě přechod Alp neznamená žádnou velkou překážku.“Klíčová slova: Francie, uprchlíci, Itálie, AlpyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.