
Záchranáři vyráželi v průběhu prosince a ledna do oblasti Colle della Scala již několikrát, aby pomohli uprchlíkům, již se dostali v souvislosti se špatným počasím do obtíží. Pochodujícím hrozí zranění padajícími kameny i podchlazení v důsledku nedostatečného oblečení. Pokusy o překročení hranic jsou pro většinu z nich stejně neúspěšné. Francouzská policie periodicky odváží hrstku těch, kteří se objeví až ve městečku Névache, zpět na italskou stranu.
Britský deník Independent v Alpách zpovídal osmatřicetiletého Abdullhaie původem z Guiney, který je na cestě více než dva roky. V rodné zemi nechal manželku se třemi dětmi. Jeho příběh se podobá tisícům dalších, které média reprodukují od roku 2015.
„Život v Guineji není dobrý. Není tam žádná práce, a tudíž budoucnost pro moje děti. Tady v Evropě mají na budoucnost naději. Můžeme si najít práci a žít důstojný život. Proto mi stojí za to, to zkusit,“ říká Abdulhai.
Mučení v Libyi
Počet migrantů přicházejících do Evropy postupně klesá. Zatímco v roce 2015 se vlna nacházela na vrcholu a z Afriky a Blízkého východu přišel téměř milión lidí, v minulém roce to byl už jen zlomek dva roky starého maxima.
S uprchlíky v italských Alpách mluvila začátkem ledna také agentura Reuters. Osmadvacetiletý Kamarra, který je stejně jako Abdullhai ze středoafrické Guiney, ukázal novinářům jizvy na různých částech těla. „Několik měsíců mě věznili a mučili v Libyi. Byl jsem tam nucen pracovat bez nároku na odměnu. Po to všem pro mě přechod Alp neznamená žádnou velkou překážku.“