Vražda patnáctileté Němky: Zločin z vášně, přátelé! | Reflex.cz
nahoru

Vražda patnáctileté Němky: Zločin z vášně, přátelé!

Marek Stoniš4. ledna 2018 • 07:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Ivan Steiger

Když jsem v úterý ráno slyšel v rádiu první zprávy o tom, jak patnáctiletý Afghánec ubodal v drogérii v západo­německém městečku Kandel stejně starou Němku, došlo mi, že na novodobém vše­obecném pohrdání veřejnosti novinářským řemeslem možná něco bude.

Moderátor totiž tlumočil posluchačům tuto okamžitou reakci místních orgánů: Motiv činu není jasný, zatím se neví, jestli vražda souvisí s uprchlickou vlnou (přestože pachatel byl zadržen ihned po činu a jeho identitu německá policie okamžitě znala). Nato se objevily spekulace, že Afghánec s Němkou možná chodil, ona se s ním rozešla, takže šlo o klasický zločin z vášně.

Co se nám tedy policie ruku v ruce s novináři snaží podsunout? Nejprve, že mladý Afghánec možná nebyl uprchlík. Takže tradiční afghánský turista, který se s rodinou přijel pokochat kouzelnou vánoční ­atmosférou německých měst. A v supermarketu mu asi několikrát upadl z ruky nůž tak nešťastně, že smrtelně zranil mladou místní dívku.

Prezidentská kampaň podle cinknutých hradních not aneb Jak se Ovčáček vetřel do…

Druhá verze je už trochu méně hezká: Policie přiznává, že Afghánec je synem uprchlíků, kteří usilují o azyl v Německu už více než rok, ale s dívkou se znal, několik měsíců spolu chodili a ona se s ním skutečně rozešla. A on ji ze msty zabil. Ne abychom si mysleli, že tento čin souvisí s původem vraha – přece každé mladé děvče, které jednostranně ukončí milenecký vztah s chlapcem, musí počítat s nejvyšší odplatou. To se přece nedělá, zvláště když je vám patnáct!

Cynicky řečeno: Média se nám tak snaží vsugerovat, že kdyby se dívka s chlapcem nerozešla, on by nevraždil a do několika let by se stal vzorným Němcem – lékařem, architektem, inženýrem nebo novinářem… ne, tímto povoláním jej raději ne­urážejme.

5 hlavních důvodů, proč se Miloš Zeman opět stane prezidentem
Viliam Buchert 28. prosince 2017 • 17:40

5 hlavních důvodů, proč se Miloš Zeman opět stane prezidentem

Já se na celou tragickou příhodu dívám poněkud prostomyslněji: Kdyby německá kancléřka Angela Merkelová nepozvala do země neomezené množství běženců, dívka by žila. Ať mě klidně desítky lidskoprávních neziskovek, jež na uprchlictví parazitují, kamenují.

Německý případ v sobě má symboliku: Většinová média zcela rezignovala na svou kritickou roli a pod praporem politické korektnosti a autocenzury (mimo­chodem, na dané téma si v aktuálním ­Reflexu můžete přečíst vynikající rozhovor s českým spisovatelem Patrikem Ouředníkem, žijícím ve Francii) hrají s oficiálními představiteli svých zemí i Bruselem sebevražednou hru na jediný správný, tedy oficiální výklad pravdy. O některých jevech, nejen vyloženě kriminální povahy, se buď píše pokrouceně, nebo raději vůbec.

Proč možná v lednu poprvé v životě nepůjdu volit
Jiří X. Doležal 27. prosince 2017 • 23:02

Proč možná v lednu poprvé v životě nepůjdu volit

Něco podobného se bohužel děje i u nás – občané mají pocit, že si z nich média dělají přinejmenším srandu, že nepíší a nemluví o pravých příčinách problémů, které zažívají a vidí přímo kolem sebe. Není lepší živné půdy pro šikovné populisty, hloupé rasisty a antidemokraty, jimž doba dala do ruky mocný nástroj – sociální sítě, alternativní (mimo hlavní mediální proud) způsoby komunikace, které jim umožňují vsugerovat lidem dojem, že oni jsou ti jediní, kdo si na nic nehraje a kdo ochrání jejich zájmy, jejich zem. Jenže tito falešní proroci nejsou nic víc než přirozenou reakcí na všeobecné mediálně politické spiknutí blbosti, politické korektnosti a strachu nazývat věci pravými jmény.

Ale psát a mluvit o tom, že ona mrtvá patnáctiletá Němka by mohla být bodem obratu a jakýmsi poučením pro budoucnost, se mi příčí. Jednak je mi jí až příliš líto. A také vím, že naše civilizace se ­dostala do bodu, kdy ani tisíc takových zmarněných životů nic nezmění.

Bohužel.

Text vyšel jako editoral v tištěném Reflexu č. 1/2017.

Reflex 01/2018

Česko zmátlo svět: Zeman říká o Jeruzalémě něco jiného než vláda, ta hlasuje jinak než EU
Případ Horáček: O šanci na výhru se připravuje sám
Oliver Adámek 17. prosince 2017 • 10:00

Případ Horáček: O šanci na výhru se připravuje sám
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější