Švédsko si neví rady se stovkami manželství nezletilých migrantů. Jsou nelegální, ale nikdo je neruší | Reflex.cz
nahoru

Švédsko si neví rady se stovkami manželství nezletilých migrantů. Jsou nelegální, ale nikdo je neruší

Daniel Baret29. července 2018 • 13:12
Indické děti protestují proti vdávání nezletilých dívek
Indické děti protestují proti vdávání nezletilých dívek
• foto: 
Internet

Ve Švédsku, podobně jako ve všech evropských zemích, je manželství nezletilých nelegální, pokud nebyla ze speciálních důvodů udělena některým párům výjimka. Ovšem v této skandinávské zemi úřady registrují stovky nelegálních sňatků mladistvých mezi migranty především z Afghánistánu, Iráku a Sýrie. Část politické scény proto volá po jejich zrušení, ale vláda zatím argumentuje tím, že je nelze zrušit, protože byla uzavřena v zahraničí.

Nelegální sňatky migrantů se proto staly i jedním z témat nastávajících parlamentních voleb, které se uskuteční 9. září. Opoziční antiuprchlická a euroskeptická strana Švédští demokraté, která má podle některých průzkumů i šanci vyhrát volby, navrhuje okamžité změny zákona a zrušení všech podobných manželství. Připojila se k ní i středopravá strana Liberálové. Vládní koalice je v tomto směru nerozhodná, protože tvrdí, že sňatek uzavřený v cizině nelze zrušit.

„Nechápu, o čem přemýšlíme. Je to naprosto špatně, nemůžeme připustit něco tak bizarního, že dospělý muž má právo oženit se s nezletilou dívkou,“ řekl podle webu Politico, který se problému věnuje ve své rozsáhlé analýze, Jimmie Åkesson, vůdce Švédských demokratů.

Na Hané se lidé zdravijó, v Praze zdravěj. Jak na nás běžná slova prozradí, odkud …

Dohodnuté a vynucené sňatky

„Švédsko neposkytlo lidem, kteří sem přicházejí, správné, jasné a dostatečné informace o tom, jak funguje náš systém a jaká jsou práva dětí. Zatímco my chráníme práva našich dětí, tak jsme dovolili, aby děti cizího původu žily v nelegálních manželstvích,“ vysvětluje i Juno Blom z opoziční strany Liberálové.

Oficiální údaje Švédské agentury pro migraci (Migrationsverket) identifikovaly v roce 2016 pouze 132 nezletilých žadatelů o azyl, kteří uváděli, že jsou ženatí či vdané, když přišli do Švédska. Skutečné číslo je ale podle odborníků daleko vyšší, protože mnoho případů nebylo úřadům nahlášeno, aby s tím nevznikl pro azylanty problém.

Sňatek nezletilých uzavřený v Indii. Ona jedenáctiletá, on šestnáctiletýSňatek nezletilých uzavřený v Indii. Ona jedenáctiletá, on šestnáctiletý

Švédsko zakázalo manželství nezletilých osob v roce 1973. Jen při splnění určitých podmínek byly povolovány výjimky. Těch ale bylo málo. Zákon byl zpřísněn v roce 2014 právě kvůli zjištění, že mnoho nezletilých migrantů už žije v manželství. Problémem zejména u dívek je také to, že se jednalo často o vynucené sňatky, které dohodli jejich rodiče.

Michal Půr: Kádrování podle diplomky a mediální džihád, který se obrátí proti novinářům

650 milionů nezletilých vdaných dívek

Vláda je teď před volbami pod tlakem, ať zruší všechna manželství nezletilých, protože ve Švédsku je to nelegální. Na jaře o tom vládní koalice ale odmítla v parlamentu hlasovat a tvrdí, že zákon hodlá zpřísnit a naformuluje vlastní pravidla.

Podle organizace UNICEF žije na světě v současnosti kolem 650 milionů žen a dívek, které se vdaly před dovršením svých 18. narozenin. Děje se tak především v Africe, v některých muslimských zemích Blízkého a Středního východu či v Indii, Bangladéši a dalších zemích. Manželství nezletilých byla zaznamenána i v romské komunitě v některých evropských státech.

Pirelli kalendář 2019: Ochutnávka dráždivých snímků s tanečníky Poluninem a Copelandovou
Příručka moderního fotra: Předražené kraviny, které nemá smysl dětem kupovat

Daniel Baret


Klíčová slova: Švédsko, imigranti, sňatky dětí


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější