nahoru

Francie zakázala studentům ve škole mobily, omezení navrhuje i Dánsko

Daniel Baret 3. srpna 2018 • 09:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Od září si již žáci a studenti francouzských základních a středních škol se svým mobilem ve školách nepohrají. Parlament schválil zákon, který zakazuje používání mobilů ve třídách, o přestávkách i na školních hřištích. Podle zákonodárců se tak má zamezit závislosti dětí na této moderní technologii, zvýšit kvalita výuky a má se také zabránit šikaně, ke které jsou přístroje někdy zneužívány. Starší děti si na mobilech prohlížejí i pornografické stránky. O zákazu uvažují teď i v Dánsku.

Ve Francii zhruba polovina z 51 tisíc základních a 7000 středních škol již předtím zákaz mobilů uplatňovala, ale teď jsou omezení rozšířena. Prezident Emmanuel Macron podobný zákaz sliboval již během své předvolební volební kampaně. A také na zasedáních vlády jeho ministři a ministryně musí odevzdat mobily před zahájením jednání.

Padly i návrhy, že zákaz mobilů by měl ve Francii platit ve školách i pro učitele a zaměstnance, ale to neprošlo.

Kritici zákona poukazují ale na to, že školy nemají vybudována místa, kam by se daly přístroje bezpečně ukládat a že dětem nelze mobily zabavovat, to žádný zákon neumožňuje.

Odhady hovoří o tom, že kolem 90 procent francouzských dětí ve věku od 12 do 17 let ve škole mobil má. A samozřejmě je vlastní i mladší děti.

O podobném zákazu začali uvažovat také poslanci některých parlamentních stran v Dánsku. Prozatím ale bylo dohodnuto, že je to záležitost místních orgánů, které školy spravují. Je na jejich rozhodnutí, že mobily zakážou. Což se na některých místech v této skandinávské zemi již stalo.

Společnost Megafon na počátku letošního roku uskutečnila mezi dánskými žáky a studenty průzkum, který překvapivě ukázal, že 80 procentům místních studentů by zákaz nevadil.

„Dříve u nás děti měly mobily skoro pořád v ruce, dnes více mezi sebou hovoří a hrají si,“ komentovala zákaz přístrojů Lise Ammitzbøll la Cour, ředitelka Skolen på Gruntvigsvej ve Frederiksbergu, kde se už mobily nepoužívají.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.