nahoru

Tlustá velryba na obloze: Airbus otestoval novou verzi nákladního letadla Beluga

Daniel Baret24. července 2018 • 09:00
720p360p

Vypadá jako velryba a přezdívá se mu velryba. To je velké nákladní dopravní letadlo Airbus Beluga XL, které vykonalo svůj první let ve čtvrtek 19. července. V plném provozu by mělo být od léta příštího roku. Fanoušky letectví fascinuje především jeho neobvyklý tvar, což je vidět i na fotografiích z prvního letu.

Letadla Beluga uvedl Airbus do provozu v září 1994, ale v posledních několika letech investoval miliardu euro do vývoje a výroby nového typu XL, který je delší a širší, než jeho předchůdce. Přepravit může při jednom letu až 53 tun nákladu.

Airbus Beluga XL patří mezi největší letadla na světě, je dlouhé přes 63 metrů a vysoké téměř 19 metrů, tedy jako několikapatrový dům. Náklady může dopravovat na vzdálenost do 4000 kilometrů.

Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte
Stalinova transpolární magistrála: Co zbylo ze sovětské železnice smrti?
Johana Kudrnová 18. července 2018 • 14:09

Stalinova transpolární magistrála: Co zbylo ze sovětské železnice smrti?

Daniel Baret


Klíčová slova: zprávy, letadlo, airbus, Beluga


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,800
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější