Britové v průzkumu poprvé řekli, že by chtěli další referendum, tentokráte o podmínkách Brexitu | Reflex.cz
nahoru

Britové v průzkumu poprvé řekli, že by chtěli další referendum, tentokráte o podmínkách Brexitu

Daniel Baret28. července 2018 • 14:07
Britové v průzkumu poprvé řekli, že by chtěli další referendum, tentokráte o podmínkách Brexitu
foto: Reuters

Vyjednávání o odchodu Velké Británie z Evropské unie se ukazuje daleko složitější, než si kdo předtím dokázal představit. Jak se ukázalo i při jednáních tento týden, spory pořád panují například ohledně cel či daní. Reagují na to i samotní Britové, kteří v referendu v červnu 2016 rozhodli o vystoupení své země z EU. A podle nového průzkumu, který byl zveřejněný v pátek, se Britové poprvé kloní k dalšímu referendu, které by mělo odsouhlasit, či odmítnout podmínky dojednané s EU.

Agentura YouGov zveřejnila v pátek výsledky bleskového průzkumu, který se uskutečnil tento týden. V něm 42 procent Britů řeklo, že si přejí referendum o podmínkách dohody o Brexitu. Je to vůbec poprvé, kdy převážily hlasy volající po tomto kroku.

Čtyřicet procent Britů odpovědělo, že k Brexitu další referendum nechce a ostatní jsou nerozhodnutí. V dubnu loňského roku, kdy tuto otázku agentura YouGov začala zkoumat, se pro hlasování o dojednaných podmínkách vyslovilo pouze 31 procent Britů.

Graf ukazuje, jak se vyvíjel pohled Britů na nové referendum o podmínkách vystoupení z EUGraf ukazuje, jak se vyvíjel pohled Britů na nové referendum o podmínkách vystoupení z EUFoto YouGov

Mayová se snaží vyjednat dobré podmínky

Britská premiérka Theresa Mayová v posledních týdnech objíždí Evropu, aby dojednala pro svoji zemi co nejlepší podmínky vystoupení z EU, ale podle expertů z Bruselu se celkovou dohodu ještě nepodařilo dojednat. Hotovo by ale mělo být už do konce října. Velká Británie by pak měla opustit EU 29. března 2019.

Premiérka Mayová jednala v minulých dnech o Brexitu v Salzburku i s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, jehož země v současnosti předsedá EU. V tomto rakouském městě se setkala také s českým premiérem Andrejem Babišem a jednali také o tomto tématu.

„Brexit není pro Evropu pozitivní, ale musíme se snažit, aby celkové dopady byly co nejmenší. Pro nás je důležité udržovat s Velkou Británií vztahy z minulosti. Vždy to byl náš spojenec, pracuje tam 50 tisíc českých občanů, je to důležité z hlediska obchodu i v rámci spolupráce NATO,“ řekl po schůzce Babiš.

Fotografie pořízené těsně před "katastrofou"
ihz 13. dubna 2016 • 09:36

Fotografie pořízené těsně před "katastrofou"

Princ Harry s Meghan byli povoláni do služby vlasti. V Irsku se budou snažit vyžehlit …

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější