Potrat je vražda dítěte v bílých rukavičkách, je to jako zločin nacistů, řekl papež | Reflex.cz
nahoru

Potrat je vražda dítěte v bílých rukavičkách, je to jako zločin nacistů, řekl papež

Daniel Baret17. června 2018 • 12:15
Papež František
Papež František
• foto: 
ČTK

Papež František přijal v sobotu ve Vatikánu delegaci italského Fóra rodinných asociací a velmi tvrdě na tomto setkání kritizoval potraty. Ve svém emotivním projevu je dokonce přirovnal k nacistickým zločinům. Informovala o tom mezi jinými rozhlasová stanice Radio Vaticana.

Papež měl na sobotní setkání připravený písemný projev, ale rozhodl se nakonec promluvit spatra a nevyhýbal se ve své 30 minut trvající řeči ani choulostivému tématu potratů. Reagoval tak na velmi plamenný úvodní pozdrav předsedy italského Fóra rodinných asociací Gigi de Pala, který je otcem pěti dětí.

Na nástupišti seženete kožich i rybu, v kupé samohonku. Tohle je transsibiřská magistrála

František pronesl slova, která se objevila ihned po celém světě a vyvolala ostrou diskusi i na sociálních sítích. „Slyšel jsem, že je prý v módě, nebo že je běžné, když se během prvních měsíců těhotenství dělají vyšetření a když se zdá, že dítě by na tom nemuselo být dobře, nabízí se nejprve řešení: Dáme jej pryč. Vražda dětí; za účelem poklidného života se likviduje nevinný. V minulém století byl celý svět pohoršen tím, co dělali nacisté. Dnes činíme totéž v bílých rukavičkách,“ řekl v sobotu papež.

Katolická církev je pořád jednoznačně proti všem formám potratů, i když v mnoha zemích jsou povoleny. Například Argentina, domovská země papeže Františka, chce také legalizovat interrupce. A minulý měsíc v referendu rozhodlo o povolení potratů i silně katolické Irsko. Uvádějí se u toho především zdravotní důvody podobného kroku, ale většina potratů se provádí kvůli nechtěnému těhotenství, které plyne spíše z nerozvážnosti a nezodpovědnosti partnerů.

Velmi vysoký počet umělých přerušení těhotenství býval v někdejším Československu. V posledních desetiletích ale jejich počet v Česku prudce poklesl. Oproti roku 1990, kdy jich bylo přes 100 tisíc, se jejich počet podle českého statistického úřadu snížil až na jednu pětinu.

Spalovač trenek. V čem bude Zeman chodit teď? Internet se baví kolážemi prezidentova …
Marge Simpsonová v královské gardě. Vtipné scény, které vznikají kombinací filmu a…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější