nahoru

Unikátní nález: Britové objevili 103 let starou čokoládu, patřila válečnému hrdinovi

Oliver Adámek3. června 2018 • 14:20
Unikátní nález: 103 let stará čokoláda britského vojáka
Unikátní nález: 103 let stará čokoláda britského vojáka
• foto: 
CJM

V Británii došlo k unikátnímu nálezu. Aukční síť Eddisons CJM z města Scunthorpe nabízí cínovou krabičku s devíti tabulkami 103 let staré čokolády. Krabice patřila vojákovi 1. světové války Richardu Bullimorovi, vedle čokolády se v ní našly ještě cigarety, medaile a dopisy. Podle odborníků je nález čokolády ze začátku 20. století v dnešní době téměř nereálný a povede se velmi zřídka.

Britští vojáci sloužící v 1. světové válce dostávali k prvním Vánocům během války dary vyrobené v koloniích. Bullimorova čokoláda tak byla například vyrobena z karibského kakaa (pocházet mohlo z Trinidadu, Svaté Lucie či Grenady). Podle aukční společnosti, která objevenou krabici draží, byla vyrobena firmou Barringer Wallis & Manners of Mansfield.

„Najít i jen obal či krabici je unikátní, aby ale byla vevnitř ještě čokoláda, je dnes prostě nereálné,“ řekl britským médiím aukcionář Paul Cooper. Kromě toho je podle něj stále v na pohled dobrém stavu.

Růžová čokoláda brzy vstoupí na český trh. Švýcaři nový druh vyvíjeli deset let. Jaká je?

Mimo to se ve vojákově sbírce našel ještě tabákový balíček s cigaretami, sirkami a tabákem. Z cigaret byly použity pouze tři. Důvodem mělo být, že Bullimore, nositel několika ocenění pro válečné hrdiny, nebyl zrovna silný kuřák a neměl ani rád čokoládu. Během války se podílel na náročných operacích, kdy britští vojáci nezřídka zvládli boj i proti trojnásobné přesile.

Po konci války se vrátil do policejní služby a propracoval se do pozice náčelníka. Zemřel v roce 1967 v malém přístavním městečku Barrow Haven. Celá kolekce jeho nalezených věcí má být vydražena příští úterý.

První světová válka ve filmu. 10 nejlepších snímků o Velké válce, které byste měli vidět
Nejstarší člověk Evropy, Italka Giuseppina Projetto doporučuje jíst čokoládu. Letos jí…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější