Osud Čecha Pavla Hrůzy, uneseného v Libyi, stále není objasněn. Všichni se bojí nejhoršího | Reflex.cz
nahoru

Osud Čecha Pavla Hrůzy, uneseného v Libyi, stále není objasněn. Všichni se bojí nejhoršího

Viliam Buchert3. dubna 2018 • 14:20
Pavel Hrůza byl unesen v Libyi teroristy z Islámského státu.
Pavel Hrůza byl unesen v Libyi teroristy z Islámského státu.
• foto: 
Facebook

Už více než tři roky trvají nejasnosti kolem osudu Pavla Hrůzy, který byl 6. března 2015 unesen islámskými radikály v Libyi. Informace tamních vyšetřovatelů hovořily o tom, že byl podle všeho zabit. Jenže věrohodně potvrdit se to zatím nepodařilo. Stejně jako žádnou jinou teorii. Úřady zemí, které jsou v případu zainteresované, se ale obávají nejhoršího.

„Nemáme nic, co bychom v tuto chvíli mohli komentovat. Pořád se nacházíme jen na úrovni hypotéz. Táhne se to dlouho, protože situace v Libyi je velmi nepřehledná,“ řekla Reflexu.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronova.

Muslimští radikálové na svém webu minulý rok tvrdili, že rukojmí byla zabita už v roce 2015. V březnu toho roku byli uneseni čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Rakušan, Ghaňan a Čech Pavel Hrůza, kteří pracovali na libyjském ropném poli Al-Ghání pro maltsko-rakouskou firmu VAOS. Dva Bangladéšané a Ghaňan se ze zajetí dostali už dříve.

V oblasti, kdy byl v Libyi unesen Čech Pavel Hrůza, útočí americké a britské speciální …

„Pracujeme na ověření informací. Stále není jasné, co přesně se komu stalo,“ citovala loni v září agentura Reuters mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Thomas Schnöll. Ten pak rakouské agentuře APA potvrdil, že existují informace, na jejichž základě se lze „obávat nejhoršího“.

K této možnosti se bohužel přiklánějí i libyjští vyšetřovatelé únosu, jak uvedli na loňské zářijové tiskové konferenci. „U těchto všech unesených známe okolnosti únosů a kdo a jak je provedl. Byl unesen také tuniský diplomat a Čech. Rakušan a Čech byli uneseni a poté byli převezeni až do města Darny a tam, během akce proti Islámskému státu, je islamisté zabili,“ prohlásil před více než půl rokem vedoucí týmu vyšetřovatelů As-Sadíq As-Súr.

Manželky radikálních islamistů: Sexuální otroctví a smutek z pádu IS. Co vyroste z…

Pavel Hrůza pracoval pro maltsko-rakouskou společnost VAOS na ropném poli Al-Ghání, které se nachází asi 200 kilometrů jihovýchodně od pobřežního města Syrta. Toto město i jeho široké okolí bylo dlouho v držení libyjské odnože Islámského státu. V Ghání bylo při únosu Pavla Hrůzy zabito 11 strážců objektů tohoto ropného pole. Některým z nich, jak je u islamistů zvykem, byly bestiálně uřezány hlavy. Devět lidí pak bylo uneseno, mezi nimi i Hrůza.

Libye se po pádu diktátora Mu’ammara Kaddáfího v roce 2011 ocitla v chaosu a zachvátila ji naprostá anarchie. Situace, jak říká i české ministerstvo zahraničí, je často zcela nepřehledná, fronty se rychle přelévají z místa na místo a proti sobě bojují nejrůznější ozbrojené frakce. Je jich několik desítek. Libye se kvůli anarchii stala i místem, odkud jsou masově pašováni uprchlíci do Evropy, zejména do Itálie.

Moderní války nelze vyhrát. Nukleární apokalypsu mají v ruce tři nekontrolovatelní…
Ruská propaganda se překonala: Jako důkaz o spolupráci USA a Islámského státu…Klíčová slova: Pavel Hrůza, Česko, Libye, únos, zprávy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější