V oblasti, kdy byl v Libyi unesen Čech Pavel Hrůza, útočí americké a britské speciální jednotky | Reflex.cz
nahoru

V oblasti, kdy byl v Libyi unesen Čech Pavel Hrůza, útočí americké a britské speciální jednotky

Daniel Baret10. srpna 2016 • 10:10
Unesený kuchař Pavel Hrůza.
Unesený kuchař Pavel Hrůza.
• foto: 
Blesk

Americké a britské speciální jednotky jsou po boku libyjských vojáků v pobřežním městě Syrta a útočí na pozice Islámského státu, jehož sídlo se v Libyi nachází právě na tomto místě. Nedaleko od něj byl loni počátkem března unesen islamisty z ropného pole Al-Ghání Čech Pavel Hrůza (51). Některé informace přitom hovořily o tom, že by Hrůza mohl být alespoň nějakou dobu zadržován právě v Syrtě. 

O operacích amerických a britských speciálních sil v Syrtě informovaly včera noviny The Washington Post. Spojenci se prý zdržují na předměstí a poskytují libyjským jednotkám bojujících proti Islámskému státu logistickou podporu, provádějí pro ně průzkum a navádějí americká letadla, která zde útočí. Vrtulníky, letadla a drony startují z lodě USS Wasp, která se nachází v mezinárodních vodách nedaleko Libye.

Omezené nasazení amerických sil oznámil 2. srpna i prezident Barack Obama, ale nesdělil žádné podrobnosti. Jen potvrdil, že budou v okolí města Syrta. Malé britské speciální jednotky se zde objevují opakovaně už přes rok.

Unesený kuchař Pavel Hrůza

Pavel Hrůza pracoval pro maltsko-rakouskou společnost Vaos na ropném poli Al-Ghání, které se nachází asi 200 kilometrů jihovýchodně od Sirty, což na Libyi není žádná velká vzdálenost. Toto místo i okolní pole obsadili ozbrojenci Islámského státu již loni. Několik lidí bylo uneseno, mezi nimi i Hrůza. O jeho osudu zatím neexistují přesné informace.

Podle některých indicií byl převezen právě do Syrty, sídla Islámského státu v Libyi. Podle zpravodajských služeb ale existuje i možnost, že byl dopraven kvůli vyjednávání o výkupném i na jiné místo, možná i mimo území Libye.

Americký Pentagon se domnívá, že v Syrtě a okolí je momentálně kolem 1000 bojovníků Islámského státu.

VILIAM BUCHERT: Únos Čecha v Libyi se dal spolehlivě předpokládat, žádné výmluvy v…
Pochybnosti a podrobnosti o pětici zmizelých Čechů v Libanonu. Je to celé jinak?

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější