Německá vesnice se rozhodla uhájit Hitlerův zvon s hákovým křížem v kostele, zůstane jako památka | Reflex.cz
nahoru

Německá vesnice se rozhodla uhájit Hitlerův zvon s hákovým křížem v kostele, zůstane jako památka

Daniel Baret28. února 2018 • 20:24
Vesnice Herxheim am Berg v německé spolkové zemi Porýní-Falc má v kostele zvon s nápisem „Vše pro vlast – Adolf Hitler“ a hákovým křížem.
Vesnice Herxheim am Berg v německé spolkové zemi Porýní-Falc má v kostele zvon s nápisem „Vše pro vlast – Adolf Hitler“ a hákovým křížem.
• foto: 
Flickr

Vesnice Herxheim am Berg v německé spolkové zemi Porýní-Falc nebyla dlouho nijak zajímavá. Má jenom něco přes 700 obyvatel a nic zvláštního se zde nedělo. Už skoro rok ale o ní píší média po celém světě. V místním kostele mají totiž zvon, který nese nápis „Vše pro vlast – Adolf Hitler“ a je na něm i svastika.

Někteří lidé jsou tím zděšení a požadovali odstranění zvonu. V pondělí ale bylo rozhodnuto, že zůstane na svém místě. Jako památka a historická připomínka.

Ostře sledovaný zvon je z bronzu, váží 240 kilogramů a byl instalován v roce 1934. Měl sloužit jako poplašné zařízení v případě požáru a dalších nenadálých událostí. Protože v té době už panoval v zemi nacistický režim, „ozdobila“ zvon i svastika a nápis „Vše pro vlast – Adolf Hitler“.

Spor ve vesnici vypukl, když si loni někdejší varhaník kostela stěžoval na to, že v církevním svatostánku je zvon připomínající odporný nacistický režim. I někteří obyvatelé byli zděšeni, protože v kostele byli pokřtěni či zde měli svatbu. Oblastní rada protestantské církve, které kostel patří, také doporučila odstranění zvonu a nabídla úhradu všech nákladů.

Před 85 lety shořel berlínský Reichstag. Požár symbolu německé demokracie znamenal i…

Kulturní dědictví

Jenže v pondělí vesnická farní rada v poměru 10:3 rozhodla, že zvon zůstane na svém místě, že bude označen jako památka a že v kostele se objeví tabulka s nápisem, která vše vysvětlí. Má to být připomínka temné minulosti Německa.

Zasazoval se za to i pastor Helmut Meinhardt. Přizvaní odborníci tvrdili, že zvon je součástí kulturního dědictví a že má buď zůstat v kostele, nebo by měl skončit v muzeu. Roztavení zvonu, jak požadovali jeho kritici, by bylo podle nich „vyhýbáním se diskusi o minulosti“.

Beneš v únoru 1948: Postavit se komunistům a riskovat i vpád cizích vojsk, nebo se …

„Nebylo vše špatné, co udělal Adolf Hitler“

Vášnivý spor o Hitlerův zvon měl ale i své politické oběti. Někdejší starosta Ronald Becker ke zvonu loni řekl, že „nebylo vše špatné, co udělal Adolf Hitler“. Podle něj byl zodpovědný za zvěrstva, ale prý „existují i věci, které inicioval a které dodnes v německé společnosti používáme“. To vyvolalo takový odpor, že musel rezignovat.

Jenže nový starosta Georg Welder také nechtěl odstranit z kostela kontroverzní zvon a církevní rada nakonec rozhodla, že v kostele zůstane. Zajímavé je, že v kostele v Herxheimu je ještě ve dřevě vyryta i jiná svastika z dob režimu Adolfa Hitlera. Ta také přežila celá desetiletí.

Kontroverzní „Hitlerův zvon“ zůstane na svém místě. Foto: Flickr

Femme fatale Lee Millerová: Žena, která se koupala v Hitlerově vaně
Kateřina Kadlecová 2. února 2018 • 10:48

Femme fatale Lee Millerová: Žena, která se koupala v Hitlerově vaně

Adolf Hitler chtěl být umělcem, ale jeho 35 obrazů dokazuje, že to byla marná snaha

Daniel Baret


Klíčová slova: Adolf Hitler, zvon, kostel, Německo, církev


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější