Chaos v Zimbabwe: Armáda zablokovala klíčové instituce, v hlavním městě Harare se střílí | Reflex.cz
nahoru

Chaos v Zimbabwe: Armáda zablokovala klíčové instituce, v hlavním městě Harare se střílí

ČTK15. listopadu 2017 • 09:15
Chaos v Zimbabwe: Armáda zablokovala klíčové instituce, v hlavním městě Harare se střílí
foto: ČTK

Zimbabwská armáda dnes ráno zablokovala v centru hlavního města Harare přístup do vládních úřadů, parlamentu a soudních budov, informovala agentura Reuters. Vojáci zatkli ministra financí Ignatiuse Chombu. Podle korespondenta CNN má situaci v zemi pod kontrolou armáda. Vojáci se dnes v noci prostřednictvím státní televize ZBC, již předtím obsadili, obrátili k národu. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat, prezident Robert Mugabe je v bezpečí a že se "zaměřují pouze na zločince z jeho okolí".

U soukromé rezidence hlavy státu byla kolem 2:00 místního času (3:00 SEČ) slyšet střelba, informovala agentura AFP. Hlavním městem Harare po půlnoci otřásly nejméně tři exploze. Dnes ráno vojáci a obrněné vozy zablokovali přístup do klíčových státních institucí v centru hlavního města.

"Zaměřujeme se pouze na zločince z jeho (prezidentova) okolí, kteří se dopouští trestných činů, jež zemi přivozují utrpení v sociální a hospodářské oblasti. Chceme je postavit před spravedlnost," uvedli vojáci v prohlášení přenášeném televizí. Informovali, že prezident a jeho rodina jsou v bezpečí. "Jakmile splníme svou misi, očekáváme, že situace se vrátí k normálu," uzavřeli.

Fotografie dne: Neuvěřitelná bankovka ze Zimbabwe, na které najdete až 14 nul

Podle korespondenta CNN volí armáda velmi pečlivě slova, ale fakticky má situaci pod kontrolou. Některé agentury, například Reuters, události hodnotí jako "uchvácení moci". Šéf zimbabwských válečných veteránů postup vojska chválí, označuje je ji za "nekrvavou nápravu poměrů", armáda podle něj obnoví demokracii, napsala agentura AP.

Velvyslanectví USA americké občany vyzvalo, aby až do odvolání zůstali na bezpečném místě. Stejně britské občany přebývající v Harare instruovala i anglická vláda.

Šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga v pondělí varoval, že je připraven zasáhnout, aby ukončil čistku ve vládní straně namířenou proti příznivcům sesazeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwy.

Revoluční krok v Zimbabwe: Nemáte na školné pro děti? Můžete platit živou kozou či ovcí

Postavil se tak proti prezidentu Robertovi Mugabemu, který vládnoucí stranu Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) od 80. let vede. Strana Chiwengu poté, co pohrozil zásahem armády, obvinila ze "zrádného chování, které má vyvolat povstání".

Třiadevadesátiletý autoritativní prezident 6. listopadu odvolal z funkce viceprezidenta svého dlouholetého spolupracovníka, o němž se hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil "známky neloajálnosti". Média tvrdí, že se tak uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou. Ta před tím Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Diktátor Mugabe dal zatknout všechny olympioniky: „Jsou to krysy, které nepřivezly…
Španělský turista zabil na safari nejznámějšího lva Afriky, symbol Zimbabwe

ČTK


Klíčová slova: Afrika, Zimbabwe, armáda, převratDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,030
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější