nahoru

Ničivá bouře Harvey přinesla rekordní srážky, napršelo 132 centimetrů

ČTK30. srpna 2017 • 07:00
Povodně ochromily Texas
Povodně ochromily Texas
• foto: 
Reuters, archiv Blesku

Tropická bouře Harvey, která na jihu USA způsobila rozsáhlé záplavy, přinesla do Texasu rekordní dešťové srážky - 132 centimetrů. Jde o rekord nejen pro Texas, ale i pro celé kontinentální Spojené státy, uvedla agentura AP.

Nepřekonal se tím ale rekord z roku 1950 (133 centimetrů) na Havajských ostrovech v důsledku tropického cyklonu Hiki.

Podle meteorologů sužují lijáky jihovýchodní část Texasu a jižní Louisianu. Harvey v průběhu dne opět nabral na síle. Vítr, který ji nyní na cestě východním směrem doprovází, zesílil ze 72 kilometrů v hodině na 80 kilometrů.

Většina Houstonu zůstává i dnes pod vodou a na místě a hlavně východně od něj dále hustě prší. V některých oblastech města v minulých dnech napadlo přes 120 centimetrů srážek, což je více než obvyklé roční množství. Do čtvrtka má napršet dalších až 30 centimetrů.

Houstonské vodní nádrže Addicks a Barker, které chrání město před rozvodněnou řekou Buffalo Bayou, jsou zcela plné. Z nádrže Addicks již dokonce voda volně přetéká přes hráz, což spolu s řízeným upouštěním povede ke zvýšení hladiny níže po proudu. V obci Columbia Lakes jižně od Houstonu se mezitím protrhla protipovodňová hráz, úřady proto nařídily místním lidem okamžitou evakuaci.

Bouře Harvey ničila Texas, teď míří do Louisiany. Trump vyhlásil stav nouze pro další…
Trump čelí tlaku, aby odsoudil bělošské rasisty za vyvolání nepokojů v Charlottesville

ČTK


Klíčová slova: USA, Texas, bouře Harvey, srážkyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,560
21,720
28,550
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější