nahoru

Chci jít dál, stáhněte obvinění proti Polanskému, žádá žena, již slavný režisér znásilnil. Soud její žádosti nevyhověl

Tereza Stonišová 20. srpna 2017 • 13:00
Chci jít dál, stáhněte obvinění proti Polanskému, žádá žena, již slavný režisér znásilnil. Soud její žádosti nevyhověl
foto: Getty

Čtyřiapadesátiletá Samantha Geimerová, kterou jako třináctiletou v roce 1977 znásilnil známý polsko-americký režisér Roman Polanski, včera během soudního jednání uvedla, že pro slavného režiséra prosí o „shovívavost“. Polanskému prý odpustila a chce už „jít dál“. Chtěla, aby soud žalobu vůči Polanskému zamítl, soud jí však nevyhověl.

V roce 1978 Romana Polanského obvinili ze zneužití nezletilé Samanthy Geimerové, které bylo tehdy 13 let. Polanski, tehdy již slanvý režisér s pohnutým životním osuem, kterému v roce 1969 rodina Charlese Mansona zavraždila těhotnou manželku Sharon Tate, musel po obviněních ze zneužití dívky opustit Spojené státy a začal poté působit v Paříži.

Ve věci tohoto již 40 let trvajícího případu je zřejmě nejpozoruhodnější fakt, že oběť, tedy znásilněná žena, požaduje, aby byla obvinění vůči Polanskému stažena, avšak americký Nejvyšší soud již několikrát uvedl, že „je v nejlepším zájmu ženy, tedy oběti“, aby soud v případu pokračoval. Hlavním důkazem proti Polanskému je totiž samotná výpověď oběti.

 

„Jak již výmluvně popsala paní Geimerová, jeho jednání vedlo ke vážnému poškození oběti a způsobili trauma ze sexuálního útoku,“ uvedl soudce losangeleského soudu Scott Gordon. Stání se odehrálo jen několik dní poté, co jiná žena uvedla, že byla také Polanským sexuálně zneužita. Její příad však nebude projednáván, protože v tomto případě již došlo k promlčení. Údajně jí ale v době znásilnění bylo pouhých 16 let.

Advokát, který ve věci Romana Polanského obhajuje, uvedl pro britskou BBC, že jeho klient je rozhodnutím soudu zklamán. Advokát stejně jako klient doufal, že soud vyhoví přání oběti, aby žaloba vůči Polanskému byla zamítnuta. Případ však bude dále pokračovat.

 

 

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.