nahoru

Rusko staví most, kterým chce anektovaný Krym spojit s Ruskem. Bude mu to k něčemu?

Tereza Stonišová19. srpna 2017 • 14:00
Rusko staví most, kterým chce anektovaný Krym spojit s Ruskem. Bude mu to k něčemu?
foto: TASS/epa

Zhruba 5 tisíc dělníků pracuje již dva roky na stavbě mostu, který má spojovat poloostrov Kerč s Ruskem okupovaným poloostrovem Krym. Stavba začala v květnu roku 2015 a podle zprávy Rádia Svobodná Evropa již most získává svou konečnou tvář.

Ze snímků, které zveřejnilo Rádio Svobodná Evropa, je patrné, že na stavbě je již hotová hrubá konstrukce mostu. Ten by měl fungovat jako spojnice, po níž bude možné okupovaný a inflací sužovaný poloostrov zásobovat přímo z Ruské federace.

Hlavním zhotovitelem stavby se stala firma blízkého přítele Vladimira Putina Akradije Rotenberga, která od státu získala zakázku v astronomické hodnotě v řádech několika miliard amerických dolarů. Ukrajina, která stavbu bedlivě sleduje, označila výstavbu mostu za další závažnou provokaci Ruské federace vůči Ukrajině. „Most na Krym byla už taková obehraná písnička. Po anexi poloostrova se z toho stalo zásadní politické téma, což je vidět už na nákladech, které nyní včetně přístupových cest dosáhly nějakých 300 miliard rublů,“ uvedl pro Reflex.cz Karel Svoboda, historik z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd.

Reflex zvítězil u soudu: Tomio může být Pitomio. Ale jen někdy

V oblasti Kerčského průlivu bude dokonce na několik dní zakázána lodní doprava, aby se zde mohly bez obtíží pohybovat jen nákladní lodě, které tam dovážejí materiál. První dny zákazu pohybu budou koncem srpna a na začátku letošního září.

„Ačkoli si od mostu na Krymu hodně slibují, je samozřejmě otázkou, jak moc ekonomicky přínosný bude,“ říká dále Karel Svoboda. „Zatím se z Ruska dočítáme prakticky jen chválu, a může se stát, že s tím, jak zásadní politická role je mu přisuzována, se ani náklady navyšovat nebudou. Ovšem zkušenost z podobných staveb z Ruska říká, že obvykle se náklady navyšují, a to několikrát.“ Putinovo Rusko anektovalo Krym v měsíci únoru roku 2014. Na poloostrově je po Madurově kolabující Venezuele nejvyšší inflace na světě, oblast má problém se zásobováním základními programy i surovinami.

Zapomenuté tajemství 1. světové války: Prohlédněte si zachovalá podzemní města západní …
Macron chce oživit vztahy s východní Evropou. Setká se i s Ficem a Sobotkou
 

 

 Klíčová slova: Rusko, Ukrajina, Karel Svoboda, IMS FSV UK


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější