nahoru

Zapomenuté tajemství 1. světové války: Prohlédněte si zachovalá podzemní města západní fronty

Martin Mrázek 18. srpna 2017 • 16:30
Zapomenuté tajemství 1. světové války: Prohlédněte si zachovalá podzemní města západní fronty
foto: Jeff Gusky

Velké množství lomů a dolů bylo před takřka sto lety přeměněno v rozlehlá útočiště na obou stranách země nikoho. Díky ochraně před těžkým bombardováním se jednalo o místa, kde mohli vojáci alespoň na chvíli vydechnout. Nyní, zapomenutá všemi včetně samotných Francouzů, leží hluboko pod soukromými pozemky jako memento Velké války. Skrytá v temnotě, plná srdceryvných vzkazů na zdech, amatérských sochařských výtvorů i vzácných válečných artefaktů poskytla tato místa po dlouhé době opět někomu útočiště. Americký lékař Jeff Gusky zde nafotil unikátní sérii snímků.

Amatérský fotograf se do skrytých prostor dostal díky tomu, že přesvědčil majitele pozemků, pod nimiž opuštěné prostory leží. Dané rodiny bývalá útočiště vojáků bedlivě střeží před zvědavýma očima zlodějů i případných vandalů. Hlavně díky nim tak má člověk z fotografií pocit, jako by je obyvatelé opustili teprve včera. Sochařské výtvory, jež museli autoři tvořit dlouhé hodiny jen se základním vybavením, jsou stejně působivé jako kdysi. A vzkazy řadových vojáků na zdech jsou stále stejně aktuální.

„Bezpečí v podzemí dovolilo vojákům, aby se znovu cítili jako lidé. A tak zde vytvořili i humánní svět. Když nahoře probíhala apokalypsa a stroje, jejichž sílu nešlo ani pochopit, ničily vše živé, dole v podzemí mohli vojáci vyjádřit své naděje, svůj strach i modlitby a otisknout je do kamene. Psali svá jména, adresy i vzkazy blízkým a milovaným, aniž by tušili, zda si je jednou někdo přečte. A my si je nyní přečíst můžeme,“ uvádí na svém webu Jeff Gusky.

Američan pořídil v zákopech Dohody i ústředních mocností tisíce fotografií. Výběr těch nejpůsobivějších si nyní můžete prohlédnout v naší galerii.Klíčová slova: důl, vojáci, bombardování, úkryt, podzemíDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.