Reflex zvítězil u soudu: Tomio může být Pitomio. Ale jen někdy | Reflex.cz
nahoru

Reflex zvítězil u soudu: Tomio může být Pitomio. Ale jen někdy

Marek Stoniš1. února 2017 • 15:30
Koláž z obálky, kvůli které se Tomio Okamura soudil s Reflexem. Celou obálku najdete niže pod textem.
Koláž z obálky, kvůli které se Tomio Okamura soudil s Reflexem. Celou obálku najdete niže pod textem.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Odvolací soud v Praze odmítl odvolání předsedy „vlasteneckého hnutí“ Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, který se chtěl domoci soudního verdiktu, že jej Reflex do budoucna nesmí nadále titulovat výrazem Pitomio a zobrazovat jako klauna.

Soud nakonec rozhodl, že můžeme, i když jen v případě oprávněné kritiky Tomia Okamury. Jinak Tomia Pitomiem označovat nesmíme. Kdy bude kritika oprávněná a kdy už ne? Těžko říci. Tomio Okamura si bude určitě myslet, že vždy; české soudy jsou k užití termínu Pitomio zjevně o něco benevolentnější.

Reflex byl kdysi žalován kvůli přiložené obálce a užití výrazu Pitomio v komentáři autora tohoto textu a glose Jiřího X. Doležala. Tehdy byl ovšem Okamura meteorem českého politického extremismu a kadencí sobě vlastní zaplavoval český veřejný prostor jedním pitomým nápadem za druhým. Přímá demokracie a odvolatelnost politiků byly jen dva z nich. Proto stálo za to výrazu Pitomio užít, a to i na obálce Reflexu.

Předvánoční protiuprchlický tanec Tomia Okamury
Jiří X. Doležal 29. prosince 2016 • 12:11

Předvánoční protiuprchlický tanec Tomia Okamury

Čas ovšem oponou trhl a zabývat se hemžením Tomia a uvažovat, zda by jeho případná kritika byla natolik oprávněná, abychom riskovali užití slova Pitomio, nemá smysl. Pitomiů, kteří jsou českému demokratickému systému nebezpečnější, než originální Pitomio, plavou ve zdejším politickém akváriu celá hejna. Proto za Reflex mohu české justici i Tomiovi Okamurovi slíbit, že k dalším soudním tahanicím kvůli Pitomiovi v nejbližší době rozhodně nedojde. Škoda slov.

Reflex 45/2012

Projev Tomia Okamury na semináři o Rusku patří k tomu nejpitomějšímu, co kdy ve…
Rebelie proti Okamurovi. Zůstane jako kůl v plotě? Poslanci Úsvitu zakládají novou stranuKlíčová slova: Tomio Okamura, Pitomio, soud


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější