nahoru

Reflex zvítězil u soudu: Tomio může být Pitomio. Ale jen někdy

Marek Stoniš1. února 2017 • 15:30
Koláž z obálky, kvůli které se Tomio Okamura soudil s Reflexem. Celou obálku najdete niže pod textem.
Koláž z obálky, kvůli které se Tomio Okamura soudil s Reflexem. Celou obálku najdete niže pod textem.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Odvolací soud v Praze odmítl odvolání předsedy „vlasteneckého hnutí“ Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, který se chtěl domoci soudního verdiktu, že jej Reflex do budoucna nesmí nadále titulovat výrazem Pitomio a zobrazovat jako klauna.

Soud nakonec rozhodl, že můžeme, i když jen v případě oprávněné kritiky Tomia Okamury. Jinak Tomia Pitomiem označovat nesmíme. Kdy bude kritika oprávněná a kdy už ne? Těžko říci. Tomio Okamura si bude určitě myslet, že vždy; české soudy jsou k užití termínu Pitomio zjevně o něco benevolentnější.

Reflex byl kdysi žalován kvůli přiložené obálce a užití výrazu Pitomio v komentáři autora tohoto textu a glose Jiřího X. Doležala. Tehdy byl ovšem Okamura meteorem českého politického extremismu a kadencí sobě vlastní zaplavoval český veřejný prostor jedním pitomým nápadem za druhým. Přímá demokracie a odvolatelnost politiků byly jen dva z nich. Proto stálo za to výrazu Pitomio užít, a to i na obálce Reflexu.

Předvánoční protiuprchlický tanec Tomia Okamury
Jiří X. Doležal 29. prosince 2016 • 12:11

Předvánoční protiuprchlický tanec Tomia Okamury

Čas ovšem oponou trhl a zabývat se hemžením Tomia a uvažovat, zda by jeho případná kritika byla natolik oprávněná, abychom riskovali užití slova Pitomio, nemá smysl. Pitomiů, kteří jsou českému demokratickému systému nebezpečnější, než originální Pitomio, plavou ve zdejším politickém akváriu celá hejna. Proto za Reflex mohu české justici i Tomiovi Okamurovi slíbit, že k dalším soudním tahanicím kvůli Pitomiovi v nejbližší době rozhodně nedojde. Škoda slov.

Reflex 45/2012

Projev Tomia Okamury na semináři o Rusku patří k tomu nejpitomějšímu, co kdy ve…
Rebelie proti Okamurovi. Zůstane jako kůl v plotě? Poslanci Úsvitu zakládají novou stranuKlíčová slova: Tomio Okamura, Pitomio, soudDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,560
29,930
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější