Vtipný protest: Ve Švédsku zakázali fotbalovým fanouškům zahalování tváře, přišli v nikábech, to se smí | Reflex.cz
nahoru

Vtipný protest: Ve Švédsku zakázali fotbalovým fanouškům zahalování tváře, přišli v nikábech, to se smí

Daniel Baret7. dubna 2017 • 12:40
Protest proti zákazu nošení masek na fotbale ve Švédsku.
Protest proti zákazu nošení masek na fotbale ve Švédsku.
• foto: 
Facebook

Vtipným způsobem protestují fotbaloví fanoušci ve Švédsku proti novému nařízení, které jim zakazuje na stadionech používat masky, jež mají utajit jejich identitu. Na zápas AIK Stockholm – BK Häcken přišli někteří z nich v muslimských nikábech, protože pro ty platí výjimka z náboženských důvodů. Fanoušci tak poukázali na určitou absurditu zákona.

Kvůli lepší identifikaci možných výtržníků byl od 1. března letošního roku vydán zákaz nošení masek na švédských fotbalových stadionech. Výjimky platí pro lidi při výkonu jejich povolání, jako mohou být policisté či hasiči. A také pro ty, kteří si tvář zakrývají z náboženských důvodů.

Někteří fanoušci stockholmského týmu AIK proto přišli poslední neděli na zápas s Häckenem v muslimských nikábech. Nikdo je kvůli tomu nekontroloval, nepokutoval a nevyvedl ze stadionu. V tom je ale podle nich právě ta absurdita, protože výtržník může být i muslimská žena.

Tento protest vyvolal velkou odezvu ve švédských médiích i veřejnosti a prakticky všemi byl označen za vtipný.

Konec vstřícné Merkelové, chce zakázat zahalování obličeje v Německu

Autoři zákazu ale oponují tím, že muslimské ženy zahalené v nikábech mezi fotbalové výtržníky nepatří a nikdy se s tím na stadionech nesetkali. 

Ministr vnitra Andres Ygeman, který zákaz nošení masek na stadionech podporuje, vzal celou věc s nadhledem: „Upřímně, bylo to docela zábavné, Ukazuje to na to, že fanoušci AIK mají smysl pro humor,“ řekl ministr.

Generální sekretář švédské fotbalové ligy Mats Enquist ale webu The Local řekl, že „ani dobře vyvinutý smysl pro humor neřeší složitý problém“, kterým myslí občasné výtržnosti při fotbalových zápasech.

Při některých zápasech ve Švédsku se v posledních letech odehrály nepokoje na stadionech i mimo ně a zákaz přišel poté, co maskovaný fanoušek klubu z Östersundu v srpnu 2016 vběhl na hřiště a fyzicky napadl brankáře soupeře. Samotní fotbalisté pak žádali o řešení a velmi tvrdé postihy pro výtržníky.

Sexy Clintonová v plavkách se nelíbila, nahradila ji Hillary v muslimském nikábu.…
Krásné hipsterky v hidžábu? Ale ano, podívejte se na muslimskou módní ikonu

Daniel Baret


Klíčová slova: Švédsko, fotbal, nikáb, protesty


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější