nahoru

Bezprecedentní krok v amerických dějinách – v Arkansasu popraví osm lidí za pouhých 10 dní

Daniel Baret28. března 2017 • 14:25
Bezprecedentní krok v amerických dějinách – v Arkansasu popraví osm lidí za pouhých 10 dní
foto: internal

Trest smrti je i v USA dlouho na ústupu, mnohdy se nevykonává a ve 20 státech ho už ani nemají. Ale počet vězňů odsouzených k popravě je ve Spojených státech stále vysoký. Jsou jich přes tři tisíce. A ve státě Arkansas se teď rozhodli k zcela bezprecedentnímu kroku. Od listopadu 2005 zde žádnou popravu nevykonali, ale v dubnu hodlají popravit 8 lidí za pouhých deset dnů. To nemá v moderní americké historii obdoby.

Popravy na doporučení svých poradců nařídil republikánský guvernér Arkansasu Asa Hutchinson (66). S přípravami se začalo v únoru. Ovšem přesný důvod, proč má být po mnoha letech přikročeno k tolika popravám najednou, sdělen nebyl. Všichni lidé, kterých se to týká, se dopustili vražd. Popravováni mají být od 17. dubna.

V médiích se dokonce spekuluje o tom, že popravy se mají uskutečnit proto, že smrtící látce, která je v Arkansasu vstřikována do těla odsouzených, končí expirační doba.

V každém případě je takové množství poprav za tak krátkou dobu i v USA něčím naprosto výjimečným. V moderních amerických dějinách pouze stát Texas popravil osm lidí v krátkém časovém období, ale to bylo za měsíc. Stalo se tak dvakrát v roce 1997. To zde byl guvernérem budoucí prezident George W. Bush. Ale za deset dní to nestihl nikdo.

V Arkansasu bylo od roku 1820 celkem popraveno 504 lidí, ale mají zde problémy s tím, jak vlastně vykonání trestu smrti uskutečnit.

Jednak existují určité pochybnosti o účinnosti smrtící látky. V USA se objevilo několik případů, že odsouzení umírali „nekonečně dlouho“. V jednom případě až 43 minut, přestože se tak mělo stát do 10 minut.

Dále v Arkansasu zatím nemají dost lidí, kteří musí být popravě přítomni. Musí u toho být 6 svědků, ale ani zde už popravy tolik nelákají. Podle zákona musí být svědkovi více než 21 let, musí mít bydliště v tomto státě, nesměl předtím spáchat žádný těžký zločin a nesmí mít nic společného s obětí vraha.Klíčová slova: soud, poprava, USADiskuse ke článku