nahoru

Islamistická teroristická skupina na Filipínách zveřejnila popravu uneseného Němce

ČTK 27. února 2017 • 15:05
Filipínská teroristická skupina zveřejnila video, na němž je nejspíš vidět vražda  německého rukojmího.
Filipínská teroristická skupina zveřejnila video, na němž je nejspíš vidět vražda německého rukojmího.
• foto: 
ČTK

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa dnes zveřejnila video, na němž je nejspíš vidět vražda sedmdesátiletého německého rukojmího, uvedla agentura DPA. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Německá vláda zatím úmrtí muže, který ve videu ze 14. února žádal o pomoc, oficiálně nepotvrdila. Bezpečnostní činitelé ale podle německých médií vycházejí z toho, že video je pravé. Poradce filipínského prezidenta Rodriga Duterteho už v neděli uvedl, že se k němu dostaly informace o údajném zabití německého rukojmího na ostrově Jolo.

Server The Straits Times dnes napsal, že na videu je spolu s Němcem vidět několik ozbrojenců. "Teď mě zabije," řekl podle serveru sedmdesátiletý muž, kterému poté jeden z ozbrojenců velkým nožem uřízl hlavu.

Skupina Abu Sayyafa požadovala za Němce výkupné v přepočtu 570.000 eur (15,4 milionu korun). Pro jeho doručení stanovila ultimátum, které vypršelo v neděli. Těsně před vypršením ultimáta zaútočila podle německých médií filipínská armáda na základny radikálů na ostrově.

Němec a jeho partnerka, kteří se plavili nedaleko filipínského pobřeží, se obětí únosu nestali poprvé. Již v roce 2008 je unesli somálští piráti. Na svobodu se dvojice dostala po sedmi týdnech. "Moje loď je můj život a nechci ho ztratit. Piráti a vlády mě nezajímají," řekl tehdy muž. Média v té době spekulovala o tom, že Německo za dvojici zaplatilo výkupné ve výši 600.000 dolarů (15,3 milionu korun).

V devadesátých letech založená skupina Abu Sayyafa podle svých prohlášení bojuje za autonomii v rámci převážně katolických Filipín. Organizace, která se v roce 2014 přihlásila k takzvanému Islámskému státu, má na svědomí řadu teroristických činů a únosů. Právě z výkupného za rukojmí financuje z podstatné části své operace.

ČTK


Klíčová slova: terorismus, poprava, FilipínyDiskuse ke článku