Pozdní vlna feminismu – členství v prestižním britském golfovém klubu bylo otevřeno ženám | Reflex.cz
nahoru

Pozdní vlna feminismu – členství v prestižním britském golfovém klubu bylo otevřeno ženám

Johana Kudrnová19. března 2017 • 08:00
gilf
gilf
• foto: 
Reuters

Volební právo získaly britské ženy v roce 1918. Během boje za zrovnoprávnění držely hladovky, zapalovaly domy politiků nebo se vrhaly pod kopyta dostihových koní. Vedle budovy britského parlamentu dnes stojí socha nejznámější z nich – Emmeline Punkhurstové. Těžko uvěřit, že o sto let později v Británii stále existují organizace diskriminující na základě pohlaví. Nejstarší golfový klub na světě ve skotském Muirfieldu kvůli vyřazení ze seznamu hřišť s právem pořádat turnaje The Open Championship povolil ženám stát se jeho členkami.

Ctihodná společnost edinburghských golfistů (HCEG), jež muirfieldské golfové hřiště provozuje, byla založena v roce 1744. Jedná se o nejstarší doložený golfový klub na světě. V roce svého založení stanovila první golfová pravidla. The Open Championship hostila doposud šestnáctkrát.

 

Hudba patří na pevnou desku, aby se o ní dalo mluvit
DAN HRUBÝ 16. března 2017 • 17:34

Hudba patří na pevnou desku, aby se o ní dalo mluvit

Pro rozšíření členství na ženy hlasovalo 80 % členů při 93% volební účasti. Jednalo se však již o druhé hlasování v řadě. Minulý rok v květnu hlasovalo pro pouhých 63 %, pro schválení návrhu na přijetí něžného pohlaví do svých řad chyběly do dvoutřetinové většiny dvě procenta. HCEG za výsledek sklidila kritiku. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová prohlásila, že rozhodnutí je morálně neobhajitelné a vysílá špatné signály.

 

Pozor, Židé! Upozorňuje dopravní značka v Londýně. Není to ale projev antisemitismu,…

Nové hlasování bylo v HCEG vyvoláno až v důsledku zákazu hostování prestižního turnaje The Open Championship. Přesto si první ženy počkají na přijetí do klubu dva až tři roky. Musí se totiž postavit do stejné „fronty“ jako muži a na přijetí do nejstaršího britského golfového klubu si holt musíte počkat. Kdo by si myslel, že Británie dávno není elitářská bašta s pevně strukturovaným třídním systémem, mýlil by se. Za jednorázový vstup na hřiště v pohádkově krásném Muirfieldu zaplatíte v přepočtu 7000 korun. Poplatek za členství Ctihodná společnost na svém webu neuvádí. 

Fotograf jezdí po světě a fotí rudovlásky. Prohlédněte si kouzelné zrzky, jejichž…

 Klíčová slova: golf, feminismus


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější