Pozor, Židé! Upozorňuje dopravní značka v Londýně. Není to ale projev antisemitismu, jen špatný vtip | Reflex.cz
nahoru

Pozor, Židé! Upozorňuje dopravní značka v Londýně. Není to ale projev antisemitismu, jen špatný vtip

Tereza Stonišová16. března 2017 • 09:20
Pozor, Žid!
Pozor, Žid!
• foto: 
Photoshot

Trojúhelníková cedule na sloupu pouličního osvětlení, která se nachází nedaleko jedné z londýnských synagog, není nic neobvyklého. Kdyby ovšem na té varovné ceduli nebyl vyobrazený ortodoxní Žid.

Dílo vzniklo rukou londýnského streetartového umělce Francka Alliaise, který tento svůj výtvor umístil v londýnské čtvrti Stamford Hill, tedy do místa, kde žije jedna z nejpočetnějších evropských židovských komunit. V oblasti žije na 30 tisíc ortodoxních Židů, kteří pravidelně navštěvují místní synagogu. Právě při cestě do modlitebny si skupina britských Židů podivné značky všimla. Ihned poté, co značku objevili, nahlásili svůj nález policii.

Značka doslova znamená „Pozor, Židé“. Umělec uvedl, že rozhodně není v Londýně jediná – po městě muž rozmístil dalších nejméně sedmadvacet cedulí, které ovšem nezobrazují Židy, ale například matku s kočárkem, důchodce s taškou a holí atd.

Zahraniční média jsou šokována případem z Jihlavy, kde děti utýraly plameňáka

Židovská komunita se původně domnívala, že se jedná o projev antisemitismu. V početné židovské komunitě to vyvolalo značné obavy. Ukázalo se však, že šlo pouze o nepovedený pokus o umění, který navíc Franck nijak nevysvětlil. Umělec během policejního výslechu, k němuž byl předvolán k podání vysvětlení, uvedl, že „nechtěl udělat nikomu nic zlého“, že „mělo jít pouze o vtip“ a že se „omlouvá, pokud někomu ublížil“. Je zajímavé, že podrobnější vysvětlení ohledně smyslu jeho streetartové akce z něj policisté nedostali. Britská televize BBC, která se případem zabývala, uvedla pouze neurčitou umělcovu citaci, že prý „chtěl pobavit“. To se mu však nepovedlo. Britská televize závěrem sdělila, že proti muži nevznesli žádná obvinění ani státní zástupci, ani židovská obec. Ta se totiž také záhy dozvěděla, že se jednalo pouze o vtip.

Vědci v Mexiku nalezli pomocí dálkově řízeného robota stovky tajemných zlatých koulí
Konstantinopol na romantických pohlednicích aneb život v bohaté osmanské metropoli
Nizozemské volby online: Aktuální vývoj komentuje politolog Petr Sokol
 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
23,140
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější