Latinská Amerika se semkla, Kolumbie a Peru nabízejí pomoc Mexiku | Reflex.cz
nahoru

Latinská Amerika se semkla, Kolumbie a Peru nabízejí pomoc Mexiku

Tereza Stonišová29. ledna 2017 • 15:09
Zeď mezi USA a Mexikem není úplně Trumpův nápad, na třetině hranice už ve stojí
Zeď mezi USA a Mexikem není úplně Trumpův nápad, na třetině hranice už ve stojí
• foto: 
Profimedia.cz

Peru a Kolumbie se rozhodly podpořit Mexiko. Poté, co Donald Trump uvedl, že zeď, která má chránit Spojené státy před mexickými migranty, zaplatí Mexičané, vztahy mezi zeměmi ochladly. Latinská Amerika však zřejmě bude držet při sobě a mexického souseda podpoří.

Peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski uvedl, že členové Latinskoamerického hospodářského společenství (společenství jihoamerických států integrující se v oblasti hospodářství a obchodu) musí zdvojnásobit svou sílu v těchto časech, kdy se „víří vody“ v oblasti mezinárodních vztahů s USA. Narážel především na roztržku Mexika a USA, kdy nově zvolený prezident USA Donald Trump oznámil, že „Mexičané za zeď zaplatí sami.“ Prezidenti se měli navíc setkat, to se ale vzhledem k Trumpovu prohlášení nestane.

V roce 2011 vytvořila Kolumbie, Chile a Mexiko pacifickou alianci, která má za cíl zbourat překážky ve vzájemném obchodu v regionu. Právě maximální úsilí v této oblasti – rozšiřování integrační obchodní legislativy, minimalizace cel, atd, by měla přispět Mexiku, které podle Kuczynského čelí „nejisté budoucnosti“.

Telefonát s Putinem je začátkem nových vztahů, nechal se slyšet Trump

K podpoře Mexika se přidaly i další státy, Chile a Kolumbie. Je zajímavé, že v prohlášeních Juana Manuela Santose ani Pedra Kuczynského nebyl Donald Trump ani jednou výslovně jmenován. Agentura Reuters však uvedla, že jejich prohlášení směřovalo jasně vůči němu. „Musíme držet při sobě. Musíme stále lpět na našich hodnotách, které nám už tolik daly,“ uvedl dále prezident. Peruánský prezident, který je mimochodem synem polského lékaře a Francouzky, už v minulosti vícekrát vyjádřil nelibost nad Trumpovámi vyjádřeními na svém účtu na Twitteru. 

 

 

 

Tereza StonišováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější