Růžový protest. Washington manifestuje za práva žen, počet účastníků se odhaduje na půl milionu | Reflex.cz
nahoru

Růžový protest. Washington manifestuje za práva žen, počet účastníků se odhaduje na půl milionu

ČTK21. ledna 2017 • 17:45
Růžový protest. Washington manifestuje za práva žen, počet účastníků se odhaduje na půl milionu
foto: ČTK

Masovou účastí dnes v centru Washingtonu před budovou Kongresu USA začala manifestace za práva žen, jejíž součástí bude i pochod městem. Cílem průvodu je park před Bílým domem. Organizátoři očekávají až čtvrt milionu účastníků. Podobné manifestace s přece jen menší účastí se konají i v dalších městech USA, ale i světa, včetně Prahy.

Ačkoli se pochod koná jen den po prezidentské inauguraci Donalda Trumpa, manifestace není označována za protest proti nové hlavě státu, ale za připomenutí určenému mimo jiné i nové americké vládě a zákonodárcům, aby se zasadili o všeobecnou rovnost žen.

Navzdory všem těm nahým poprsím je Hra o trůny docela feministická
Alžběta Široká 6. května 2016 • 18:01

Navzdory všem těm nahým poprsím je Hra o trůny docela feministická

Mezi účastníky, jejichž sjednocujícím znamením jsou růžové čepice a růžová trička, však není možné přehlédnout plakáty namířené proti Trumpovi. Mezi nápisy jsou i kontroverzní a neuctivé výroky, které Trump v minulosti na adresu žen pronesl. Nad davem se rovněž vznáší obří nafukovací hlava v podobě nového republikánského prezidenta.

Organizátoři manifestace, jejichž obdoby se dnes konají po celém světě včetně České republiky, ujišťují, že akce bude nenásilná. Některá americká média se nicméně obávala, že pochod přiláká i výtržníky, kteří do města přijeli na páteční demonstrace proti inauguraci Trumpa.

Někdejší washingtonský policejní šéf Charles Ramsey nicméně v rozhovoru s televizí CNN řekl, že páteční protesty, z nichž některé přerostly v potyčky s policií, a dnešní pochod považuje za dvě zcela odlišné akce. Domnívá se, že inaugurace byla pro některé lákadlem k násilnostem kvůli tomu, že protest byl protestem proti politickému systému.

Manifestace, o nichž účastníci a média informují pod hashtagem #WomensMarch, se konaly již v Sydney, kde pochodovalo 5000 lidí, a v novozélandské metropoli Wellingtonu. Celkově se do akce měli zapojit aktivisté ve více než 600 městech ve všech světadílech.

Na 200 lidí se sešlo i na pražském Václavském náměstí, kde účastníci měli transparenty vyzývající ke změnám ve společnosti i politice, k začátku skutečné péče o Zemi ohroženou globálními změnami, s výzvami k boji proti fašismu, k empatii jednoho k druhému a ke stavění mostů mezi lidmi, nikoli zdí.

Feministky protestují proti vyšší dani na vložky, v Curychu zbarvily fontány do červena
Holky, zadupejte chlapskou chátru do země: Drastické sdělení 10 „nejlepších skladeb“ na…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější