nahoru

Feministky protestují proti vyšší dani na vložky, v Curychu zbarvily fontány do červena

Daniel Baret11. října 2016 • 13:30
Feministky protestují proti vyšší dani na vložky, v Curychu zbarvily fontány do červena
foto: Aktivistin.ch / Twitter

Nejdříve šok a hrůza, pak znechucení. Tak reagovala většina obyvatel ve švýcarském Curychu na protest místních feministek z minulého týdne proti vyšší dani na menstruační vložky a tampóny. Ženy zabarvily v rámci odporu vodu ve 13 curyšských fontánách do červena. Původně existovaly obavy, že do nich naházely použité ženské hygienické předměty.

Protest, jak popisují noviny 20 minuten, provázel nejdříve šok a znechucení mnoha obyvatel i úřadů. Minulé úterý ráno (akce se odehrála mezi 6:30 až 7:30) našli lidé vodu ve 13 fontánách v Curychu obarvenou do červena. A u toho plakáty, že se jedná o protest kvůli vyšší dani na menstruační vložky a tampóny. Mnoho lidí napadly ty nejhorší varianty, ale voda byla ve skutečnosti zbarvená potravinovým barvivem.

Neobvyklý protest zorganizovalo několik feministických organizací. Podle Carmen Schoderové, mluvčí jedné z nich, měla akce podnítit diskusi o „postoji vůči ženskému tělu, protože mnoho lidí vidí menstruaci jako něco ostudného a bojí se o ní hovořit“.

Pravý důvod protestu byl ale daleko pragmatičtější.

Mnoho předmětů denní potřeby je ve drahém Švýcarsku zdaňováno nízkou sazbou 2,5 procenta. Jenže vložky a tampóny 8 procenty. Daň tak podle odbojných žen budí dojem, že tyto hygienické potřeby jsou nějakým luxusním produktem, na který si ženy potrpí. Což samozřejmě pravda není. Ještě vyšší daň je pak v Německu.

Po podobných protestech od daně na ženské hygienické potřeby přitom upustily Velká Británie, Irsko a také Kanada. I některé státy USA uvažují, že tuto daň úplně zruší, protože ženy si prostě tampóny a vložky koupit musí.

Velký problém ale vznikl pro úřady v Curychu. Všechny zabarvené fontány musely být vypuštěny a důkladně vyčištěny. Teď úředníci uvažují o tom, že dají feministickým skupinám náklady k úhradě. Politici nic nenamítají proti protestu jako takovému, ale zneužití veřejné vody pro tyto účely považují za mimořádně „nevhodné“.Klíčová slova: Švýcarsko, protesty, curych, vložkyDiskuse ke článku