nahoru

ISIS opět ovládl antickou Palmýru

Tereza Stonišová11. prosince 2016 • 11:00
ISIS opět ovládl antickou Palmýru
foto: AP/Twitter

Islámští radikálové z takzvaného Islámského státu se opět zmocnili starobylého města ve středu Sýrie. Informovala o tom včera agentura Reuters.

Již během pátku a soboty se islamistům údajně podařilo vstoupit do historického města a vytlačit vládní síly, které v místě od letošního března operovaly. Syrská armáda za pomoci ruské islamisty letos na jaře vytlačila, ve svých pozicích se však udržela pouze deset měsíců. Podle všech informací to totiž vypadá, že útok islamistů syrskou armádu opět vytlačil.

 

Ve znovudobyté Palmýře byl objeven masový hrob

Vedení syrské armády již dříve ohlásilo, že do Palmýry bude vyslána posila, která bude pomáhat při obraně města. To se však nakonec nestalo. Všechny jednotky, které mířily do Palmýry, byly na poslední chvíli odkloněny do Aleppa, kde se v posledních dnech tvrdě bojovalo mezi východní “rebelskou” a západní částí města.

 

Vojáci Sýrie i Iráku postupují územím ISIS, cíli jsou Palmýra a Mosul

Islamisté při původním obsazení města zničily antický Baal-Šaminův chrám, který na sklonku minulého roku islamisté odpálili. Při opětovném obsazení města syrskými, ruskými a iráckými vojsky, bylo místo odminováno, a zdálo se, že budou z významné historické památky zachráněny alespoň trosky. Nyní je ale osud zbytku památek opět nejistý.

Hackeři ukradli z účtů ruské centrální banky téměř 800 milionů

Rusko prý otestovalo podmořský jaderný dron, který může zničit velká americká města

Tereza Stonišová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,770
28,670
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější