nahoru

Na Slovensku zpřísnili zákon o církvích, v podstatě znemožňuje registraci muslimů

Daniel Baret 1. prosince 2016 • 15:20
Slovenský parlament schválil novelu zákona o registraci církví - ilustrační snímek.
Slovenský parlament schválil novelu zákona o registraci církví - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Slovenský parlament velkou většinou ve středu schválil novelu zákona o registraci církví a podle všech odborníků i médií je namířena především proti muslimům. Na rozdíl od Česka totiž nejsou přívrženci islámu u našich sousedů nijak registrováni a teď už toho jen těžko dosáhnou. Politici se ale tváří, že důvod změny zákona je zcela jiný.

Pokud se bude chtít na Slovensku nově jakákoli církev zaregistrovat, bude se k ní muset hlásit místo někdejších 20 tisíc lidí (ti navíc musí být slovenští občané s trvalým pobytem) až 50 tisíc osob. To v podstatě znemožňuje registraci menších církví a úprava zákona má podle všeho znemožnit vznik registrované muslimské organizace.

Úpravu navrhli představitelé nacionalistické Slovenské národní strany, ale při středečním hlasování pro ni zvedlo ruku 101 poslanců a poslankyň vládní koalice, ale i části opozice. Národná rada (parlament) má 150 volených zástupců.

Nemožnost registrace má pro náboženské společnosti a církve i praktické důsledky.

Registrací získává náboženský subjekt některé výhody – může například požádat stát a příspěvky na platy duchovních, na provoz svých škol a požadovat i výuku svého náboženství na státních školách.

Slovenští poslanci přitom tvrdí, že se vůbec nejednalo o protimuslimský zákon (tak to ale ihned vyhodnotila některá arabská média), ale v důvodové zprávě píší o „eliminaci spekulativních registrací údajných církví, jejichž cílem je pouze získat peníze od státu“.

Jenže ministr kultury Marek Maďarič (za sociálnědemokratickou stranu Smer), pod jehož rezort registrace spadá, již na začátku letošního roku řekl, že bude zpřísnění podporovat a zdůvodnil to jasně: „Je to velmi dobrý zákon, právě kvůli tomu, aby sem jednoduše nepronikly síly, ne islámu, ale islamismu.“

Přísnější pravidla začnou platit od nového roku. Slovenská legislativa přitom v tomto směru patří k vůbec nejtvrdším v EU.

Na Slovensku se v posledních dvou letech ozývají stále silnější hlasy proti migraci a muslimům a premiér Robert Fico v květnu řekl, že „nechce, aby zde bylo několik desítek tisíc muslimů, kteří si postupně budou prosazovat svoje věci“.

U našich sousedů je v současnosti registrovaných 18 církví a náboženských společností a většina obyvatel země se hlásí tradičně ke katolické církvi.

V Česku je Ústředí muslimských obcí oficiálně zaregistrováno od září 2004.Klíčová slova: islám, muslimové, Slovensko, církveDiskuse ke článku