nahoru

Romantika, nebo bída s nouzí? Kočovný život Romů za totality objektivem českého fotografa

Martin Mrázek16. září 2018 • 14:30
Romantika, nebo bída s nouzí? Kočovný život Romů za totality objektivem českého fotografa
foto: Josef Koudelka / Flickr

Když v roce 1961 vyšel ze školy, vše nasvědčovalo tomu, že se z něj stane úspěšný letecký inženýr. Jenže mladého Josefa Koudelku to táhlo do přírody, a tak se vždy v létě sbalil a vyrazil na cestu s kočovnými Romy. Po jejich boku procestoval Československo, Rumunsko, Maďarsko, ale i Francii a Španělsko. Během těchto let vznikla skutečně unikátní série snímků, kterou si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Koudelka nakonec povolání inženýra zcela opustil a v roce 1967 se začal naplno věnovat fotografii. Za snímky z období sovětské invaze, vydané pod pseudonymem P.P. (Prague Photographer), obdržel prestižní Zlatou medaili Roberta Capy. V roce 1970 pak odešel do exilu a postupem času se vypracoval v jednoho z nejuznávanějších fotografů 20. století.

Sex, drogy a slzy: Podívejte se na běžný den v životě luxusní prostitutky

Obdržel nespočet cen a vydal velké množství knih. Tou poslední, která vyšla v České republice, byla právě publikace s názvem Cikáni. Na ukázky z knihy se podívejte do galerie:

Nejstarší fotografie amerických prostitutek pochází z roku 1892, vyšly v nové knize
Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte
První Hells Angels: Jak vypadal každodenní život pekelných andělů v 60. letechKlíčová slova: Josef Koudelka, Romové, cikániDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,520
29,870
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější